Jak zmienić miejsce pracy, by zwiększyć efektywność pracowników?

W biurze spędzamy przynajmniej połowę naszego dnia. Nasza chęć do pracy, motywacja i efektywność zależą od wielu czynników m. in. atmosfery, ludzi, zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz miejsca przy którym pracujemy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zmienić miejsce pracy, by zwiększyć efektywność pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 wrz 2015 22:00


Jednym z najważniejszych czynników naszego otoczenia jest biurko. Trzeba pamięć o odpowiednim dopasowaniu krzesła do naszego wzrostu, ustawić monitor pod dobrym kątem, zadbać o porządek (o czym akurat często zapominamy i dopiero w momencie, kiedy potrzebujemy konkretnej kartki teraz i natychmiast – przypominamy sobie, że ciężko się funkcjonuje w bałaganie).

Koncepcja Kaizen

Z kolei do drobnych czynności, które mogą poprawić efektywność naszej pracy z dnia na dzień przekonuje koncepcja Kaizen. Jest to filozofia biznesowa, której intencją jest ciągłe poprawianie, ulepszanie i przyspieszanie pracy małymi kroczkami.

Czytaj też: Biuro wspiera efektywność? Tak sądzi co trzeci pracownik

Dzięki niewielkim zmianom można czasem uzyskać doskonałe efekty jak np. przyspieszyć pracę, poprawić jej jakość, ale także sprawić, że codzienne zajęcia mogą być realizowane w bardziej komfortowych warunkach.

Oświetlenie w biurze

Inną ważną kwestią jest oświetlenie w biurze. Może ono wpływać na nasze skupienie, ale również samopoczucie. Większość ludzi nie zastanawia się nad tym, jakie światło sprawia, że czujemy się np. mniej zmęczeni. Warto to przemyśleć. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się lampy, które nie spełniają naszych oczekiwań, można postarać się o mniejsze, biurkowe, które dają bardziej skoncentrowane światło tylko na nasze biurko.

Open space

Często poruszanym ostatnio tematem, dotyczącym wyglądu i funkcjonalności biura jest open space, czyli pomieszczenia otwarte, w których przebywa kilku pracowników. Ten typ biura ma swoich zwolenników, ale i krytyków. Dlaczego?

Z jednej strony nikt nie ma prywatności, jesteśmy pod stałą kontrolą i obserwacją wszystkich dookoła, co na dłuższą metę może być męczące. Bardzo nieprzyjemny jest też ogólnie panujący hałas. Rozmowy między pracownikami i telefony mogą być skutecznym rozpraszaczem.

Z drugiej jednak strony takie biuro wzmaga integrację i pracę zespołową, zapobiegając izolacji pracowników. Ważną zaletą jest także szybki przepływ dokumentów oraz informacji, które w innej sytuacji mogą zalegać w jednym miejscu i spowolnić pracę innych.

Dekoracje

Ostatnim elementem, który ma wpływ na nasze nastroje to dekoracje. O wiele przyjemniej pracuje się w miejscu, które jest ładne urządzone, aniżeli w surowym, typowo korporacyjnym biurze. O ozdoby jednak możemy zadbać sami, wystarczy ramka ze zdjęciem bliskich, jakaś pamiątka przyczepiona na tablicy, kwiatek na biurku.

Podsumowując, nie wszystko zależy od nas: biurko, komputer, czy oświetlenie gwarantuje pracodawca i nie mamy na nie wpływu. Jednakże możemy odrobinę poprawić nasze miejsce pracy, sprawiając, że będzie bardziej przytulne i przyjemne do funkcjonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.