Jak rozliczyć firmową imprezę? Ta wiedza może się przydać

Przedsiębiorcy, chcąc motywować pracowników, decydują się na różnego typu działania z zakresu HR. Jednym z popularniejszych rozwiązań są imprezy integracyjne oraz prezenty na różnego typu okazje (święta, urodziny itd.). Niekiedy jednak podczas rozliczania kosztów eventów i upominków dla pracowników powstają pewne wątpliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak rozliczyć firmową imprezę? Ta wiedza może się przydać

  • Czy pracownik, który otrzymał prezent od pracodawcy lub brał udział w imprezie, powinien odprowadzić od nich podatek dochodowy oraz opłacić ZUS?
  • Pracodawcy nierzadko mają problem z odpowiedzią na to pytanie, a warto ją znać, by uniknąć potencjalnych problemów. 

Ogólnie przyjmuje się, ze każdy prezent od firmy stanowi przychód pracownika. Zgodnie z art. 12 ustawy o PIT za przychody uznaje się „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń”. Od powyższej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.

– Z opodatkowania zwolnione są świadczenia rzeczowe i pieniężne sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Dotyczy to tych świadczeń, których łączna kwota nie przekracza 380 zł w roku – mówi Jacek Gutowski z firmy marketingowej AIDA Online.

Czytaj też: Oto 10 nieoczywistych pomysłów na integrację pracowników

Powyższe zwolnienie nie obejmuje bonów i talonów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że w ich przypadku pracodawca będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy, traktując bon lub talon jako przychód pracownika.  

Składki od prezentów finansowanych ze środków obrotowych

Przy wyborze sposobu finansowania prezentów dla pracowników, warto rozważyć kwestię ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. – Kupując upominki ze środków obrotowych pracodawca musi odprowadzić od ich wartości składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne –podkreśla Gutowski.

W tym samym czasie prezenty finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wymagają opłacenia składek na ubezpieczenia ZUS. Co więcej, składki te nie będą wymagane w przypadku finansowania z powyższego źródła, nawet gdy wartość prezentów przekroczy w roku 380 zł i pracodawca będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy od upominków.

Imprezy integracyjne mogą stanowić korzyść majątkową

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Katarzyna 2018-11-13 18:34:28

ZestawyPremium.pl - personalizowane przeznty dla pracowników i kontrahentów. Duży wybór zestawów na Święta.

Arczi 2018-10-25 13:48:27

Takimi rzeczami to u nas się księgowe zajmują a my się dobrze bawimy :) w Lesznie w symulatorze lotów jak do tej pory najlepszą impre integracyjna mieliśmy. szef to spoko ziomek i co raz jakiś niespodzianki nam szykuje

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.