Jak powinno wyglądać nowoczesne biuro?

Komfort i swoboda komunikacji całego zespołu to obecnie najważniejsze przesłanki w aranżacji powierzchni biurowej. Nowe standardy w dziedzinie projektowania biur wyznaczają takie firmy jak Google, Apple, czy Facebook.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak powinno wyglądać nowoczesne biuro?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

4 maj 2015 14:39


Chodzi o to, żeby nadać przestrzeni biurowej funkcje środowiska domowego, w którym wszyscy będą mogli się ze sobą swobodnie komunikować. Aby zaaranżować w biurze jak najwięcej takich miejsc, które wspierają nawiązywanie rozmów i wymianę informacji. Może być to kącik kawowy, zielony taras, kawiarnia, czy wygodne siedziska ustawione w zacisznym zaułku biurowym lub miejscu specjalnie przeznaczonym do relaksu. Czemu to służy? Swobodnemu przepływowi myśli i wspieraniu kreatywności zespołu.

Największe firmy, żeby stworzyć pracownikom wygodne miejsce pracy wykorzystują zaawansowane rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Wkładają wiele wysiłku, aby zaprojektowana przestrzeń była możliwie najbardziej funkcjonalna i użyteczna nie tylko do wykonywania codziennych zadań, ale i odpoczynku.

3,5 hektara parku na dachu

Jedną z firm, która nadaje kierunek rozwoju nowoczesnej aranżacji biur jest Google. W nowym kampusie firmy zaprojektowano budynki o lekkich formach architektonicznych, które wpisane zostały w naturalne, zielone otoczenie kalifornijskiej zatoki. Budowle z włókna szklanego będzie można zależnie od potrzeb ustawiać jak klocki. Kompleks powstanie na dużym naturalnym obszarze z zielenią i wodą, których nie zabraknie także wewnątrz obiektu. Poza biurami, pod szklanymi kopułami znajdą się również deptaki, fontanny, restauracje i miejsca przeznaczone do ćwiczeń i regeneracji. Na teren kampusu, gdzie rozmieszczone będą także ścieżki rowerowe, kawiarnie i obiekty handlowo-usługowe, będzie mógł wejść każdy.

Do swojej nowej siedziby w Dolinie Krzemowej przeprowadził się niedawno Facebook. Firma, podobnie jak Google, postawiła na sprawną komunikację międzyludzką. Facebook stworzył największy open space na świecie. Praktyczna i oszczędna, otwarta przestrzeń biurowa została zoptymalizowana do pracy ekip inżynierskich. Kilka tysięcy osób, wchodzących w skład zespołu największego na świecie portalu społecznościowego pracuje razem. Mają do dyspozycji 3,5 hektarowy park na dachu z miejscami do wypoczynku wśród drzew i alejkami spacerowymi o długości nawet 1,5 km.

Przestrzeń biurowa została naszpikowana miejscami spotkań, które mają wspierać integrację pracujących w niej osób. Oczywiście nie brakuje też stref, gdzie można skupić się w ciszy i spokoju.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.