×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak nagradzać bez premii i nagród finansowych?

Coraz częściej pracodawcy rezygnują z kar na rzecz nagród, bo są one lepszym narzędziem motywującym pracowników. A menedżerowie są przez swoich przełożonych szczególnie cenieni, jeśli potrafią nagradzać bez premii i nagród finansowych. Pytanie jak to zrobić…

Jak nagradzać bez premii i nagród finansowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Jeśli chodzi o nagrody niematerialne, to najczęściej wśród przełożonych stosowana jest forma feedbacku. Dotyczy to zarówno pozytywnego i negatywnego odzewu odnośnie danego działania pracownika.

- Jeśli mielibyśmy zastanowić się nad pytaniem, czy warto nagradzać przez odpowiedni feedback, to odpowiedź jest jednoznaczna - warto. Dzięki temu pracownicy poznają oczekiwania wobec swoich przełożonych, dowiadują się, nad jakimi obszarami kompetencyjnymi powinni pracować oraz które zachowania, działania są oceniane pozytywnie - tłumaczy Emilia Wiśniewska, trener Gammy.

Aby feedback stał się skutecznym narzędziem motywacji, pochwała musi być konkretna, dotyczyć określonego zachowania i pojawiać się jak najszybciej.

- Najlepiej, aby pochwała pojawiła się zaraz po zachowaniu, za które szef chce pochwalić. Nagroda, która jest oddalona w czasie, nie motywuje tak silnie. Podobnie w przypadku kary czy krytyki, powinna być natychmiastowa - tłumaczy Karol Wolski, psycholog biznesu.

Agnieszka Wołyńska z firmy doradczo-szkoleniowej F5 Konsulting, do skutecznych nagród, oprócz premii finansowych, zalicza gratyfikacje niematerialne. Wśród nich znajdują się ambitne i ciekawe zadania. Jeśli pracownik będzie mógł wziąć udział w ważnym projekcie realizowanym przez firmę, będzie czuł się ważny i doceniony.

Również pochwałę i wyróżnienie oraz dostęp do ścieżki rozwoju w organizacji uważa Wołyńska za efektywne gratyfikacje. Podkreśla jednak, że skuteczność nagrody zależy od trybu i warunków jej przyznawania.

- Premie, które wypłacane są właściwie zawsze, bez względu na osiągnięcia pracownika, tracą swój motywacyjny walor, a ambitne zadania i projekty, które przydzielane są w nadmiarze wyjątkowo zdolnym pracownikom, powodują ich przeciążenie i w efekcie spadek ich skuteczności. Umiar to jedno ze słów kluczowych, jeśli chodzi o system kar i nagród w organizacji - tłumaczy Wołyńska.

W firmach występują również tzw. miękkie nagrody, na przykład w postaci tytułu pracownika miesiąca albo dyplomu uznania. Tomasz Dziekanowski, menadżer w zespole ds. konsultingu HR firmy PwC, podkreśla, że ważne jest, aby przyznany dowód uznania nie był tylko przysłowiowym uściskiem prezesa, ale także był związany z jakaś gratyfikacją pieniężną, nawet niewielką.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jak nagradzać bez premii i nagród finansowych?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • trener 2014-02-13 20:30:27

    a jakim słowem zastąpić coaching ? ostatnio na szkoleniu miałem zarzut, że używam słowa coaching pochodzenia angielskiego więc nie dbam o polszczyznę. Macie pomysł na polski odpowiednik?

  • zocha 2013-12-16 15:15:33

    A czy informacja zwrotna nie jest po prostu odpowiedzią?

  • Jonek 2013-12-16 12:37:38

    czy nie ma polskich słów tylko korpo-nowomowa, której pracownik fizyczny a nawet umyslowy nie rozumie. Ja daję pracownikowi informację zwrotną , a nie feedback.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA