×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

HR-owiec też człowiek i popełnia błędy. Jakie?

Myli się każdy, niezależnie od stanowiska czy branży. Także menedżerowie zarządzający zasobami ludzkimi. Jakie błędy najczęściej popełniają eksperci ds. HR?

HR-owiec też człowiek i popełnia błędy. Jakie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak w każdej innej pracy, również w zarządzaniu zasobami ludzkimi popełnia się błędy. Niektóre z nich mogą dużo kosztować firmę, inne odbiją się na zespole i atmosferze w pracy. Najlepiej być świadomym, jakie pomyłki robią koledzy po fachu i ich unikać. Zwłaszcza że wielu pracodawców nie podziela opinii, że mylenie się to rzecz ludzka.

Z ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego w 2013 r. przez firmę Norstat na zlecenie Great Place to Work Institute Polska wynika, że zaledwie 44 proc. przełożonych uważa, że pracownik ma prawo popełniać błędy w pracy.

Lęk przed zarządzaniem

Agnieszka Szczepaniak, dyrektor personalna z Oknoplastu, zwraca uwagę, że pracownicy działów HR boją się zarządzać ludźmi. W jej opinii zdecydowanie łatwiej jest im komunikować trudne i duże zmiany, firmując to decyzjami odgórnymi.

– Menedżerowie powinni wyzbyć się odgadywania z góry spodziewanych zachowań pracowników na komunikowane informacje i planowane zmiany. Obserwuję, że często sądzą według siebie i wtedy rzeczywiście nabierają wątpliwości. Przykładem może być sytuacja wprowadzania systemu zarządzania przez cele, której byliśmy świadkiem ponad trzy lata temu. Wśród kadry menedżerskiej pojawił się bardzo duży poziom obaw, że pracownicy ich nie zaakceptują, a kiedy centrum komunikacji poinformowało o zmianach, pracownicy przyjęli je bez większych problemów – komentuje Agnieszka Szczepanik.

Niebiznesowe podejście

HR ma wspierać biznes. Zdaniem Rafała Szczepanika, prezesa Training Projects, menedżer HR musi rozumieć, na czym ten biznes polega.

– Nie da się pomagać komuś, kogo się nie rozumie. Samo zrozumienie HR nie wystarczy, by być dobrym HR-owcem, którego klientem jest zarząd firmy o jasnych oczekiwaniach: potrzebujemy profesjonalnego wsparcia biznesowego w obszarze personalnym. Niezrozumienie tego faktu przez ludzi pracujących w HR jest ich podstawowym błędem – mówi Rafał Szczepanik.

Podobnie myśli Joanna Kamińska, właścicielka HR Support, która uważa, że menedżerowie HR często nie przykładają wystarczającej uwagi do strategii HR i działają bardziej na bieżąco niż długofalowo. W konsekwencji działy HR nie realizują tego, co jest ważne, a zajmują się w zbyt dużej mierze tym co pilne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: HR-owiec też człowiek i popełnia błędy. Jakie?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • piter 2014-06-08 18:38:02

    owszem, ale tak jak policjantowi z drogówki nie wybacza się błędów które kowalskiemu można, tak samo HR owiec - wyższa świadomość i obcowanie na co dzień z danym materiałem powoduje zmniejszenie tolerancji na błędy danej branży że tak to ujmę w słowo pisane

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA