Grywalizacja to łatwy i skuteczny sposób na integrację pracowników

Integracja pracowników ma na celu zbudowanie i umocnienie pozytywnych relacji nie tylko pomiędzy pracownikami, ale także na linii pracownik-pracodawca. Oprócz tego to po prostu dobra zabawa, a także forma odpoczynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grywalizacja to łatwy i skuteczny sposób na integrację pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 sie 2014 11:13


Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na integrację pracowników. Już od dłuższego czasu najpopularniejsze są wyjazdy integracyjne. Pomysł organizacji tego typu wycieczek przywędrował do Polski z Europy Zachodniej i ze Stanów Zjednoczonych.

Początkowo organizowały je tylko duże, międzynarodowe korporacje. Coraz częściej odchodzi się od wyjazdów polegających na odpoczynku, zwiedzaniu i zabawie. Modne są wyprawy z elementami survivalu oraz sportów ekstremalnych.

Czytaj też: Popularność grywalizacji wciąż rośnie

Kolejnym sposobem cieszącym się dużym powodzeniem jest zapewnienie rozrywki swoim pracownikom bez potrzeby wyjazdu. Wyjście do restauracji, teatru czy kina to norma. Dreszczyk emocji mamy zagwarantowany idąc na paintball, ściankę wspinaczkową czy naukę łucznictwa. Popularne stają się różnego typu warsztaty: kulinarne, bębniarskie czy komunikacyjne, które dają uczestnikom konkretną wiedzę czy umiejętności.

Coraz więcej zwolenników zyskują różnego typu gry szkoleniowe. To nie tylko dobry sposób na integrację, ale i na pokazanie typowych zachowań pracowników. Pozwala to zrozumieć im jakie ich działania są pożądane w firmie, a które niosą ze sobą negatywne skutki. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie ewentualnych działań korygujących.

Gry szkoleniowe to oprócz zabawy również sposób na zaangażowanie emocjonalne uczestników, okazja do praktycznego zastosowania wiedzy i sprawdzenia umiejętności. Dużym plusem jest możliwość zamówienia gry spełniającej nasze indywidualne potrzeby.

- Gra musi być odpowiednio dobrana do firmy, profilu pracowników oraz obecnych i nadchodzących wyzwań, żeby spełniła oczekiwania związane z integracją. Pierwszym krokiem jest precyzyjne określenie celów szkoleniowych, w tym jakie kompetencje są kluczowe dla organizacji. Pomocne jest zrozumienie głównych barier w efektywnej pracy zespołu. Na podstawie tych informacji możemy wybrać grę dostosowaną do sytuacji danej firmy. – komentuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com.

Którą aktywność wybrać?

Czasami zdarza się, że pracownicy nie są zbyt przychylnie nastawieni do integracji. Kojarzy im się to źle lub po prostu nie mają dobrych wspomnień. Uważają, że podczas tego typu wydarzenia trzeba udawać szczęśliwego i zadowolonego, a tak naprawdę dopiero wracając do domu odczuwają ulgę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

badmona 2014-12-30 09:44:50

Świetne miejsce - zielonapolana.com.pl/oferta_dla_firm.php I tak powinna wyglądać integracja. Dużo zabawy, przyjemności, ciekawostek, bliższego poznania ludzi, ale przy znakomitym klimacie!

jakis 2014-12-16 09:55:01

Integracja to spotkanie, rywalizacja, ale w grach zespołowych, w plenerze. Byliśmy w tym roku w Zielonej Polanie, w miejscowości Łączki, to obszar Bieszczad. Niesamowicie pozytywne doświadczenie, masa atrakcji, łącznie z własną plażą i basenem - ogólnie bardzo pozytywnie to miejsce wspominamy i chętnie tam wrócimy.

Arek/Gamfi 2014-08-29 00:28:27

Słowo komentarza dotyczącego mylenia gier szkoleniowych, symulacyjnych, reklamowych itp z grywalizacją. Gry szkoleniowe są świetne, bez dwóch zdań. Z definicji jednak nie można ich nazywać grywalizacją. Ta ma bardzo precyzyjnie określone ramy - definicja grywalizacji mówi o celowej zmianie zachowań ludzi przy pomocy mechanizmów z gier, a nie przy pomocy gier.