Google, Facebook, Microsoft: Oni potrafią "rozpieszczać" pracowników

• Pracownicy, którzy ułamek swojego czasu pracy przeznaczają na aktywności z nią niezwiązane, wykazują się większą kreatywnością.
• W wielu korporacjach tworzenie stref odpoczynku stanowi część kultury organizacyjnej
• Firmy proponują nietypowe benefity, by zmotywować pracowników.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Google, Facebook, Microsoft: Oni potrafią "rozpieszczać" pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 sty 2016 13:14


Sztywne spotkania firmowe i wyjazdy integracyjne to już przeżytek – coraz więcej firm decyduje się na inne benefity wobec pracowników. O niestandardowych formach „rozpieszczania” zatrudnionych warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy zaczynają zawodzić książkowe sposoby zarządzania zespołem.

Pokoje relaksu

Konsole PlayStation, stoły do ping-ponga, rzutki, piłkarzyki – to tylko niektóre przykłady wyposażenia pomieszczeń do relaksu w godzinach pracy. W wielu korporacjach tworzenie stref odpoczynku stanowi część kultury organizacyjnej, a najlepszym tego przykładem są najwięksi – Google, Facebook czy Intel.

Got. Google Got. Google

Nieprzypadkowo, najczęściej na takie kroki decydują się firmy reprezentujące branżę technologiczną, w której umysł otwarty na nowości i reagujący na różne bodźce, jest szczególnie doceniany. Pracownik skupiony na odpowiedzialnym projekcie, potrzebuje „resetu”, chwili oderwania od natłoku obowiązków i stresu.

Badania dowodzą, że ci, którzy ułamek swojego czasu pracy przeznaczają na aktywności z nią niezwiązane, wykazują się większą kreatywnością, są zrelaksowani, a przy tym - bardziej wydajni.

…i nie tylko

Część przedsiębiorstw idzie jeszcze dalej w ramach rozwijania oferty kreatywnych korzyści dla personelu. Proponują nietuzinkowe benefity, mające na celu motywowanie podwładnych. Pracownik Intel z siedmioletnim stażem ma prawo skorzystać z płatnego dwumiesięcznego urlopu, który przeznaczyć może np. na podróż marzeń.

Microsoft oferuje autobusy pracownicze wyposażone w stanowiska komputerowe – zachęcając do rozrywki w czasie podróży. Google dofinansowuje zatrudnionych posiadających dzieci, aby mieli możliwość spożytkowania dodatkowych środków na wartościowe jedzenie dla swych pociech.

Znane są też przypadki firm, które wrażliwym pracownicom umożliwiają skorzystanie z urlopu na zagojenie złamanego serca (liczba dni wolnych zależy od wieku zatrudnionej). Pojawiają się również alternatywy dla klasycznego cateringu w organizacjach – jedna z firm w Kalifornii posiada profesjonalnego szefa kuchni, przygotowującego posiłki zgodne z indywidualnym zapotrzebowaniem dietetycznym kadry.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.