×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmowa impreza nie musi być przykrym obowiązkiem

Imprezy integracyjne mogą poprawić atmosferę w pracy, zmienić nastawienie pracowników i wpłynąć na ich zaangażowanie. Gdy są dobrze zorganizowane, przestają być przymusem a stają się przyjemną i motywującą częścią pracy w firmie.

Firmowa impreza nie musi być przykrym obowiązkiem
Imprezę firmową dla pracowników można zorganizować zarówno w mieście, jak i poza nim (Fot. Antenna/Unsplash)
REKLAMA
  • Na rynku istnieje wiele propozycji integracji. Firmową imprezę dla pracowników można zorganizować zarówno w mieście, jak i poza nim. Można przeznaczyć na nią jeden albo kilka dni.
  • Część firm decyduje się na organizację imprezy integracyjnej - jednodniowej albo kilkudniowej - w mieście. Ta opcja ma wiele zalet. Na plus dla miast są: atrakcyjna lokalizacja, szeroka baza hotelowa, dobra komunikacja ułatwiająca dojazd i poruszanie się po okolicy.
  • Firmy, które chcą uciec od miejskiego zgiełku, decydują się na wyjazd na łono natury. W tym przypadku zazwyczaj organizowane są kilkudniowe wyjazdy.

Złe relacje ze współpracownikami i przełożonym każdego roku znajdują się wysoko na liście powodów, dla których specjaliści odchodzą z firm. Nie dziwi więc fakt, że integracja ze współpracownikami jest ważna dla 87 proc. profesjonalistów, z czego 47 proc. uważa ją za bardzo ważną. Takie wnioski płyną z badania Hays Poland przeprowadzonego w styczniu 2023 roku.

Co więcej, z badania „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce” przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl wynika, że aż 2/3 Polaków dąży do budowania bliskich relacji w pracy, 57 proc. lubi większość swoich współpracowników. 80 proc. uważa, że dzięki znajomościom z kolegami z pracy, czerpią większą przyjemność z wykonywanych obowiązków i pracują wydajniej.

Tamara Bieńkowska, trener i coach specjalizujący się w sztuce prowadzenia sporów, ocenia, że przyjaźń w biznesie jest użyteczną, konstruktywną, rozwijającą i motywującą formą spędzania czasu razem.

- Jak mówi przysłowie: „Łatwiej iść przez ciemny las, kiedy ktoś idzie obok”. Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów. Skoro w pracy spędzamy blisko 1/3 dobowej aktywności, to gdzie, jeśli nie w tym miejscu, budować relacje? To pierwszy argument. Szkoda czasu na izolację - mówi Tamara Bieńkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmowa impreza nie musi być przykrym obowiązkiem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • barb 2023-08-29 08:03:32

    W 99% jest koszmarem, a wszystko dzięki kadrze zarządzającej nie umiejącej i nie chcącej pozbyć się toksycznych pracowników. Co to za przyjemność obcować poza pracą z mobbującym cię szefem, czy osobą, która robi wokół siebie dużo szumu i kopie dołki pod każdym.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA