×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmę poznaje się po tym, jak żegna się z pracownikami. Pomóc może offboarding

W trakcie rekrutacji do nowej pracy 43 proc. osób czyta komentarze na temat potencjalnego pracodawcy zamieszczone w internecie. Byli pracownicy mogą być najlepszą, ale też najgorszą reklamą. Wiele zależy od tego, jak pracodawca rozstanie się z zatrudnionym.

Firmę poznaje się po tym, jak żegna się z pracownikami. Pomóc może offboarding
Brak zainteresowania offboardingiem ze strony firm to efekt braku wiedzy o tym, jak podejść do tematu rozstania się z pracownikiem. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Offboarding to proces, dzięki któremu pracodawca zarządza doświadczeniem pracowników pod koniec ich współpracy z firmą.
  • Firmy bardzo często jednak szybko rozpoczynają nowy proces rekrutacyjny kosztem offboardingu - w ten sposób zaniedbują sprawy opuszczającego strukturę pracownika.
  • Tymczasem odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie zwolnienia pozwala rozstać się w lepszej atmosferze.

Z 5. edycji raportu „Candidate Experience w Polsce”, przygotowanego przez eRecruiter, wynika, że ponad połowa (56 proc.) kandydatów zanim zaaplikuje na ofertę pracy, sprawdzi opinię pracowników na temat firmy. Z kolei w trakcie rekrutacji do nowej pracy 43 proc. osób czyta komentarze na temat potencjalnego pracodawcy zamieszczone w internecie. Natomiast 36 proc. sprawdza opinie wśród znajomych i rodziny.

Właśnie dlatego warto zadbać o pracowników, którzy z różnych powodów rozstają się firmą. Mogą być oni najlepszą, ale także najgorszą reklamą dla firmy. Pomocny może być offboarding - proces, dzięki któremu pracodawca zarządza doświadczeniem pracowników pod koniec ich współpracy z firmą. Obejmuje wszystkie kroki niezbędne do pomyślnego rozstania się z pracownikiem po jego rezygnacji lub rozwiązaniu umowy.

Jednak w przeciwieństwie do onboardingu, który wdraża coraz więcej firm, offboarding nie jest popularny w spółkach. Jak wskazuje Joanna Galińska, consultant HR&Legal w agencji Antal, może to wynikać z braku świadomości na temat korzyści, jakie przynosi narzędzie. Drugą kwestią jest stres związany z odejściem lub zwolnieniem pracownika.

– Organizacje bardzo często szybko rozpoczynają nowy proces rekrutacyjny kosztem offboardingu. W ten sposób zaniedbują sprawy opuszczającego strukturę pracownika, co w konsekwencji przekłada się na brak płynności w biznesie oraz pogorszenie relacji z odchodzącym pracownikiem – wyjaśnia Joanna Galińska.

Również Aleksandra Kubicka, HR business partner w No Fluff Jobs, uważa, że brak zainteresowania offboardingiem ze strony firm to efekt braku wiedzy o tym, jak podejść do tematu rozstania się z pracownikiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Firmę poznaje się po tym, jak żegna się z pracownikami. Pomóc może offboarding

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2020-02-19 22:11:32

    Może lepiej płacić wynagrodzenia i nie grozić pracownikom pozwami, kiedy sami chcą się zwolnić?! Wystawiać pracownikom świadectwa pracy? Tak niewiele, tylko jakoś firma Milmex z Sosnowca potraktowała kilkuset swoich pracowników jak śmieci...

  • Kierownik Działu 2020-02-19 16:51:30

    Dobry artykuł, mnie uczono, że jezeli pracownik szukajacy pracy, zle mowi o byłym pracodawcy, a nie o swoich kompetencjach,to jak odejdzie , to mi też opinie zła wystawi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA