PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dodatkowe wolne za jazdę rowerem do pracy? Minister odpowiada

  • KDS
  • 13 lip 2022 13:27

Dodatkowy dzień wolny lub krótszy czas pracy w zamian za jazdę rowerem do pracy. O wprowadzenie takich rozwiązań przez resort pracy dopytuje poseł Porozumienia. - Rower (...) mobilizuje nas do czynnej aktywności, a tym samym wpływa pozytywnie na nasze zdrowie - podkreśla Stanisław Bukowiec.

Dodatkowe wolne za jazdę rowerem do pracy? Minister odpowiada
Rower sprawdza się jako środek transportu do pracy (fot. Unsplash/Nelson Ndongala)
REKLAMA
  • Stanisław Bukowiec, poseł Porozumienia Jarosława Gowina zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej czy rozważa wprowadzenie dodatkowych korzyści socjalnych dla osób, które na co dzień dojeżdżają do pracy na rowerze.
  • W swojej interpelacji poseł powołuje się na badania, z których wynika, że 75 proc. Polaków porusza się na rowerze, z czego 26 proc. korzysta z niego jako środka transportu do pracy.
  • Ministerstwo już odpowiedziało. Zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód, by już teraz pracodawcy sami przyznawali dodatkowe gratyfikacje za wybór roweru jako środka transportu do pracy. Ale zapisanie takiego wymogu w ustawie już nie wchodzi w grę.

- Rower stanowi odciążenie dla bardzo często zakorkowanych ulic naszych miast, ogranicza wydalanie szkodliwych substancji, które są efektem spalania paliwa przez samochody, rozwiązuje problem ograniczonej ilości miejsc parkingowych oraz co najważniejsze – mobilizuje nas do czynnej aktywności, a tym samym wpływa pozytywnie na nasze zdrowie - wymienia korzyści z wyboru tej formy transportu Stanisław Bukowiec. 

Dlatego skierował do resortu pracy wniosek o rozważenie wprowadzenia dodatkowych korzyści socjalnych dla osób, które na co dzień dojeżdżają do pracy na rowerze. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, skrócenia godzin pracy, zastosowania dodatkowej ulgi podatkowej lub innych stosownych rozwiązań.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodatkowy dzień wolny lub krótszy czas pracy w zamian za jazdę rowerem do pracy? (fot. Pixabay)
Dodatkowy dzień wolny lub krótszy czas pracy w zamian za jazdę rowerem do pracy? (fot. Pixabay)

- Coraz częściej spotykamy się z wprowadzanymi benefitami przez podmioty prywatne dla takich osób, z kolei rozwiązania wprowadzone przez rząd byłyby tego doskonałym uzupełnieniem - podkreśla poseł. Zwraca uwagę, że zasadne jest też rozważenie wprowadzenia specjalnych programów, które pomagałyby firmom w dostosowywaniu ich przestrzeni do potrzeb rowerzystów, np. budowę miejsc postojowych lub wind dla rowerów.

Przepisy pozwalają docenić za dojazd rowerem 

Z odpowiedzi udzielonej przez minister rodziny i polityki społecznej wynika, że już teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy same doceniały pracowników za korzystanie z roweru jako środka transportu do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dodatkowe wolne za jazdę rowerem do pracy? Minister odpowiada

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA