Dla Koreańczyków kobieta nie może być pełnowartościowym pracownikiem

Anna Sawińska, która od 12 lat mieszka i pracuje w Seulu, opowiada o życiu zawodowym kobiet w koreańskich korporacjach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dla Koreańczyków kobieta nie może być pełnowartościowym pracownikiem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 sie 2014 11:37


W rozmowie z portalem Bankier.pl Anna Sewińska podkreśla, że mężczyzna w Korei musi zadbać o sprawy finansowe rodziny, natomiast kobieta powinna zająć się domem i urodzić dziecko. Dlatego też przedstawicielki płci żeńskiej nie mają dużych ambicji zawodowych, a w pracy pozostają jedynie do momentu narodzin potomstwa.

- W mentalności Koreańczyków kobieta, która ma dziecko nie może być wartościowym pracownikiem, bo w jej myślach na pierwszym miejscu zawsze będzie dziecko, a nie dobro firmy. A w Korei promuje się takich pracowników, dla których firma to sens życia. Koreańczycy tłumaczą taki tok rozumowania w kategoriach szacunku dla życia płci „zgodnie z ich naturą" - wyjaśnia Sawińska na serwisie Bankier.pl.

Czy zatem kobieta cudzoziemka ma większe szansę na karierę w koreańskiej korporacji? Zdaniem Sawińskiej to najgorsza z możliwych kombinacji, zaraz po kobiecie-Koreance. Według niej samo przebicie się obcokrajowca przez fasadę zwykłej uprzejmości mieszkańców Korei i zdobycie ich zaufania jest trudne.  Do tego dochodzą stereotypy związane z postrzeganiem kobiet - tym bardziej nie jest łatwo.

A jednak Annie Sawińskiej udało osiągnąć sukces w koreańskiej korporacji. Jaka jest jej recepta na sukces? - Sukces zależy jednak w jakimś stopniu od charakteru danej osoby. Po sobie wiem, że zupełne ignorowanie szowinistycznych uwag, wykonywanie pracy lepiej niż mężczyźni, zachowywanie się wbrew stereotypowi kobiety w Korei potrafi zdziałać cuda nawet wśród Koreańczyków - komentuje na portalu Bankier.pl.

Anna Sawińska opowiedziała także o szczegółach pracy w koreańskiej korporacji. Więcej znajdziecie tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.