PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Direct search w natarciu. Kogo poszukują rekruterzy?

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 7 wrz 2017 19:36

W poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników pracodawcy sięgają po tzw. direct search, czyli bezpośrednie docieranie do kandydatów. Tylko w sierpniu za pomocą wyszukiwarki kandydatów na GoldenLine wiadomość od rekrutera otrzymało 57 548 osób posiadających tam swój profil zawodowy (to o 2884 osób więcej niż w otrzymało taką wiadomość w lipcu).

Direct search w natarciu. Kogo poszukują rekruterzy?
Adobe Stock
REKLAMA

• Aż 19 proc. spośród tych, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, stanowili specjaliści z zakresu IT. Za nimi znaleźli się specjaliści od finansów i ekonomii (11 proc.), zaś na trzecim miejscu specjaliści od inżynierii i sprzedaży (10 proc.).

• Na dalszych miejscach „listy życzeń” uplasowali się kandydaci ze specjalizacją obsługa klienta (9 proc.) oraz administracja biurowa (8 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wiadomość od rekrutera najczęściej otrzymują osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim.

Jeśli idzie o wiek poszukiwanych kandydatów, to najwięcej ofert otrzymały osoby mające między 27 a 35 lat (54 proc.). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 lat (23 proc.), zaś na trzecim miejscu osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (15 proc.).

Jeśli brać pod uwagę miejsce zamieszkania potencjalnych kandydatów, to widać, że od kilku miesięcy wiadomość od rekrutera najczęściej otrzymują osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (12 proc.), wielkopolskim (10 proc.) i małopolskim (9 proc). Wskazuje to, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Co przyszły pracownik winien znać i potrafić?

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Poszukiwana jest też znajomość języka programowania JavaScript (13 proc.), programu AutoCad (11 proc.) i języka SQL (11 proc.). Ważną rolę odgrywają też umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiają się takie kompetencje, jak project management, znajomość scrum, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Oczywistą sprawą jest znajomość języka obcego. Spośród tych, którzy otrzymali wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 51 proc włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym, 20 proc. niemieckim, zaś 7 proc. rosyjskim.

Największe szansę na pracę w produkcji

Jak wynika z analiz GoldenLine, w sierpniu b.r. pracodawcy zamieścili w tym serwisie 10 630 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (21 proc.), dolnośląskie (9 proc.), wielkopolskie (8 proc.), śląskie (7 proc.) oraz małopolskie (7 proc.).

Aż 19 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń przeznaczonych było dla osób pracujących w dziale produkcji. Na kolejnych miejscach znalazły się: sprzedaż (13 proc.), obsługa klienta/call center (12 proc.), finanse/ekonomia (9 proc.), budownictwo/geodezja (7 proc.) oraz informatyka/programowanie (6 proc).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Direct search w natarciu. Kogo poszukują rekruterzy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Sok Rates 2017-09-15 20:51:14

    Zawsze mnie interesowało , czy szefowie firm , którzy poszukują pracowników, sami symetrycznie spełniają takie talenty (kompetencje ) jakich szukają ? i w jakim stopniu ? biegle ? bardzo dobrze , podstawowo ? a może czasem w ogóle ? a może są tylko szefami , "mój proszę pani jest z zawodu dyrektorem"

  • BOYYY 2017-09-11 09:20:37

    IT, finanse i obsługa klienta, to branże gdzie najczęściej odzywają się rektruterzy a tym samym to własnie tutaj szuka się wielu pracowników. Z resztą pokrywa się to z prognozami rynku pracy, dotyczącymi przyszłosciowych zawodów, tak jak ktoś opisuje ten temat na tej stronie pomorskie-praca.pl . Teraz portale społecznościowe naprawdę dają niezłe szanse na dotarcie do pracownika - w końcu ludzie piszą tam nie tylko o swoim wykształceniu, ale również o zainteresowaniach.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA