Czy młodym uda się przebić szklany sufit?

Młodzi ludzie są obecnie lepiej wykształceni i przygotowani do wejścia na rynek pracy. Niestety często napotykają na bariery, które ciężko jest pokonać. W jaki sposób pokolenie Y może rozbić szklany sufit?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy młodym uda się przebić szklany sufit?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 cze 2014 9:54


Piotr Wielgomas, szef firmy rekrutacyjnej Bigram, zwrócił uwagę na łamach „Rzeczpospolitej" na charakterystykę obecnego rynku pracy, który jest inny niż w latach 90. - Charakteryzuje się nadpodażą kadry menedżerskiej 40+, tego zjawiska nie mieliśmy wcześniej - mówi.

Wielgomas dodaje, że z powodu 40-latków obejmujących stanowiska kierownicze, młodzi natrafiają na szklany sufit w swojej karierze. W takiej sytuacji młodzi powinni współpracować z doświadczonymi menedżerami i uczyć się od nich - czytamy na łamach „Rz".

Według Dariusza Ludwiczaka, menedżera HR w GlaxoSmithKline szansę na przebicie szklanego sufitu ma również pracownik, który zrozumie specyfikę i kulturę firmy, a także dostosuje się do panującego stylu zarządzania.

Z kolei Magdalena Dzikowska, menedżer HR w Carlsberg Shared Services zwraca uwagę na specyficzne umiejętności, które mogą ułatwić drogę na szczyt. - To, co z naszej perspektywy decyduje o sukcesie w korporacji, to nie tylko kompetencje ściśle merytoryczne, ale również inne: kompetencje społeczne, związane z umiejętnością działania w strukturze firmy. A to jest w Polsce na razie towar deficytowy - mówi dla „Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.