PARTNERZY PORTALU

Czas na zmiany w miejscu pracy. Niektóre firmy pożegnają biura

Dotychczas biuro było jednym z elementów, na które zwracali uwagę kandydaci, szczególnie ci z młodszych pokoleń. Nowa rzeczywistość zmusi firmy do reorganizacji przestrzeni biurowych. Jak będą wyglądały po pandemii koronawirusa?

Czas na zmiany w miejscu pracy. Niektóre firmy pożegnają biura
Nowa rzeczywistość zmusi firmy do reorganizacji przestrzeni biurowych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Piotr Kuron z Lee Hecht Harrison Polska sądzi, że działania firm, wynikające z zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, paradoksalnie mogą ograniczyć tendencję do ograniczania przestrzeni biurowej – przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie.
  • W perspektywie długoterminowej kluczowe znaczenie będą miały koszty – wzmocni się trend uelastyczniania pracy.
  • Hubert Abt z New Work wskazuje, że w tej chwili dużo większą popularnością niż powierzchnie typu open space będą cieszyły się wydzielone, prywatne biura.

Upowszechnianie się pracy zdalnej spowoduje, że pracownicy nie będą chcieli tak łatwo z niej zrezygnować. Z badania Grafton Recruitment i CBRE wynika, że 25 proc. osób po powrocie do normalnego trybu pracy chciałoby co najmniej jeden dzień spędzać poza przestrzenią biurową. Największy odsetek, bo 26 proc., liczy na dwa dni pracy zdalnej, 14 proc. chętnie pracowałoby zdalnie przez trzy dni, 6 proc. chce wpadać do biura tylko raz w tygodniu, a 11 proc. w ogóle nie chce wracać.

Jak zauważa Piotr Kuron, delivery director w Lee Hecht Harrison Polska, o dynamice powrotów do biura będą decydowały przynajmniej trzy czynniki. Pierwszy dotyczy realnego ryzyka zachorowań. Jeśli liczba nowych przypadków będzie rosła, to firmy będą odkładały powroty lub nawet ponownie zachęcały do pracy z domu. Drugi dotyczy efektywności pracy – w wielu firmach w pierwszych tygodniach pracy zdalnej odnotowano zaskakująco wysokie wskaźniki efektywności. Po ponad 2 miesiącach takiej pracy pojawia się coraz więcej wyzwań związanych z motywacją, terminowością oraz, co za tym idzie, spadkiem efektywności.

Trzeci czynnik to presja pracowników. Tutaj – jak wskazuje Piotr Kuron – obserwujemy polaryzację nastrojów. Jest grupa pracowników, którzy najchętniej pozostaliby w domach na stałe, ale jest też (zdaje się rosnące) grono osób, które pragną jak najszybciej wrócić do biura i tym samym dokonać rozdziału praca/dom i zacząć pracować w bardziej przewidywalnych godzinach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas na zmiany w miejscu pracy. Niektóre firmy pożegnają biura

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA