PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czas na zmiany w biurach. To niezbędne

  • jk
  • 30 wrz 2022 10:45

10 proc. pracodawców dokonało zmian w przestrzeni biurowej w trakcie pandemii, a blisko co czwarty planuje je wprowadzić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Czas na zmiany w biurach. To niezbędne
Blisko 43 proc. wszystkich firm wprowadziło aplikacje do obsługi procesu rezerwacji biurek, salek oraz miejsc parkingowych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Blisko co czwarty ankietowany (24 proc.) nie podjął jeszcze decyzji odnośnie dostosowania powierzchni biurowej do nowej rzeczywistości.
  • Jak wyjaśnia Mariola Bitner z Cushman & Wakefield, często są to przedsiębiorstwa, które nie chcą ponosić kosztów związanych z rearanżacją biura.
  • Obecnie część firm zaczyna tworzyć lub stworzyła strategię pracy hybrydowej i wdraża nowe rozwiązania dotyczące zarówno aranżacji samej przestrzeni, jak i wprowadzania jasnych zasad i procedur.

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przeprowadziła wśród najemców badanie w zakresie organizacji pracy biurowej po pandemii. 10 proc. pracodawców dokonało zmian w przestrzeni biurowej w trakcie pandemii, a blisko co czwarty planuje je wprowadzić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

24 proc. firm nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie dostosowania powierzchni biurowej do nowej rzeczywistości, co przekłada się na spadek wyniku o 6 pkt proc. względem badania z czerwca 2021 roku.

Czytaj też: Unilever stawia na hybrydę. Duże zmiany w polskim biurze

Niespełna 32 proc. badanych najemców biurowych zadeklarowało, że nie wprowadziło i nie wprowadzi żadnych zmian. Przyczyną takiej decyzji może być etap trwania umowy lub brak nakładów kapitałowych udzielanych zwyczajowo przez właścicieli na modernizację powierzchni. Ograniczeniem dla planów inwestycyjnych najemców może być również, obserwowany od początku 2022 r., wzrost kosztów wykończenia powierzchni.

- Nadal odsetek badanych firm, w których nie zdecydowano się jeszcze na wprowadzenie zmian w przestrzeni biurowej jest wysoki i wynosi 24 proc. Zaobserwowaliśmy, że często są to przedsiębiorstwa, które nie chcą ponosić kosztów związanych z rearanżacją biura. Czekają na wygaśnięcie umowy najmu, aby biuro w nowej lokalizacji odpowiadało ich potrzebom – komentuje Mariola Bitner, head of workplace strategy Poland w Cushman & Wakefield.

Praca hybrydowa wymaga zmian

Mariola Bitner wskazuje, że w czasie pandemii wprowadzano głównie zmiany aranżacyjne dotyczące bezpieczeństwa pracowników, realizowano również projekty, które były zaplanowane wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas na zmiany w biurach. To niezbędne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA