- Przyjazne miejsca pracy i atrakcyjna lokalizacja to czynniki, które obok poziomu wynagrodzenia i możliwości rozwoju wpływają na satysfakcję i stanowią ważny aspekt decydujący o przyjęciu oferty pracy.
- Pracodawcy mają tego świadomość, dlatego na całym świecie środowisko pracy ulega przemianom.
- Dodatkowo już dziś wiele osób pracuje zdalnie, nieraz wykonując w ten sposób większość zadań.
Transformacja na rynku nieruchomości biurowych jest widoczna. Branża musi się dostosować do wymogów rynku pracy, najmłodszych pokoleń oraz zmieniających się potrzeb pracowników.
– Jeszcze kilka lat temu biuro było przede wszystkim miejscem wykonywania pracy, a cała wiedza firmy zgromadzona była w siedzibie organizacji – podkreśla Rafał Żukowski, ekspert Hays Poland. – Obecnie w kolejnych zawodach i specjalizacjach rzeczywistość wygląda inaczej. Patrząc na rozwój technologii można przypuszczać, iż zmierzamy do czasów, w których wykonując swoją pracę nie musimy przebywać w biurze. Dla wielu pracodawców nadal niezwykle ważny jest aspekt kontroli nad pracownikiem, ale to także może się zmienić jeśli tylko okaże się, że pracownicy poza biurem wykonują swoją pracę równie efektywnie – dodaje.
Magia biura
Pracodawcy mają świadomość, iż zrozumienie istotnych trendów na rynku i umiejętne dostosowanie się do nowych realiów, daje przewagę w wyprzedzeniu konkurencji i pozyskiwaniu najlepszych pracowników. Odpowiadanie na potrzeby pracowników niesie za sobą ogromne korzyści – nie tylko personalne, czy te związane z budowaniem marki pracodawcy, lecz także finansowe. Dzięki otwartości na innowacje, pracodawcy mają większe szanse na pozyskanie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji.
Czytaj też: Mieli pomysł na nowoczesne biuro. Jak z komiksu
Pomimo coraz szerszego wykorzystania rozwiniętej technologii w biznesie, zdecydowana większość zatrudnionych nadal pracuje – i jak wynika z doświadczeń pracodawców – chce przynajmniej przez część czasu pozostawać w przestrzeni biurowej. Dotyczy to zarówno małych firm, indywidualnych przedsiębiorców, jak również wiodących organizacji o międzynarodowej strukturze.
Biuro mBanku w Łodzi. (Fot. mat. pras.)
Jednak komunikowana potrzeba chociażby okazyjnej współpracy w jednej przestrzeni odbiega od tradycyjnego rozumienia biura. Na całym świecie rozwija się m.in. coworking, czyli współdzielona przestrzeń pracy. Udział tego typu powierzchni w rynku przestrzeni biurowych stale rośnie.
– Coworking to elastyczne przestrzenie do pracy dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub małych firm – wyjaśnia Rafał Żukowski. – Mimo iż podmioty te mogłyby funkcjonować w mieszkaniach albo korzystać z przestrzeni publicznych (np. kawiarni), to decydują się na pracę w przestrzeniach biurowych, oferujących komfortowe warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Znaczna część tego typu przestrzeni wynajmowana jest także przez duże firmy, które lokują tam swoje zespoły projektowe.
Okazuje się, że pracownicy potrzebują biura jako miejsca spotkań, aby odpowiedzieć na swoją potrzebę przynależności, nieformalnego poczucia bycia częścią społeczności. Ta podstawowa idea jest obecnie odkrywana na nowo. Przynależność oznacza możliwość czerpania, dawania i wymiany – zarówno wiedzy, spostrzeżeń, jak i opinii. W przestrzeniach co-workingowych dla najemców organizowane są spotkania i warsztaty, podczas których mogą się poznać i omówić interesujące tematy. Różnorodność sprzyja wymianie poglądów, powstają nowe pomysły i wspólne przedsięwzięcia. Poczucie przynależności buduje także możliwość korzystania z dodatkowych usług oferowanych najemcom. Pojawiają się firmy, które swoim najemcom poza pracą we wspólnych przestrzeniach mogą również wynajmować mieszania w pobliżu miejsca pracy. Innym rozwiązaniem jest wstęp na własną siłownię czy możliwość zapisania dzieci do prywatnej szkoły.
Tym, co przyciąga pracowników do biura jest również technologia. Paradoksalnie to, co pozwala pracować zdalnie, staje się motywacją, aby tego nie robić. Inteligentna infrastruktura w niedalekiej przyszłości pozwoli firmom maksymalnie efektywnie wykorzystywać przestrzeń biurową, zarezerwować sale, miejsce parkingowe, ale też sterować oświetleniem lub klimatyzacją. Umożliwi też zbieranie i analizowanie danych, aby jeszcze bardziej dopasować przestrzeń do trybu pracy.
Elastyczność w pracy
Pracownicy chcą mieć elastyczność w pracy, ale dotyczy to przede wszystkim możliwości wykonywania zadań z innego miejsca o dowolnej porze, połączonej z dostępnością atrakcyjnej przestrzeni biurowej. Młodzi ludzie wypracowują zupełnie nowy styl pracy.
– Podczas rozmów rekrutacyjnych pytania o możliwość zdalnego wykonywania części obowiązków lub zastosowania elastycznych godzin pracy stają się standardem – podkreśla Dorota Nakonieczna, HR business partner w Hays Poland. – Jednocześnie znaczenie ma lokalizacja firmy, standard biura, dostępne udogodnienia. Jeśli firma chce nie tylko pozyskać, ale i zatrzymać talenty, to powinna już teraz rozpocząć wprowadzanie zmian ukierunkowanych na lepsze dopasowanie środowiska pracy do potrzeb pracowników.
Długoterminowe trendy, obejmujące dalszy rozwój technologii, wskazują jednoznacznie, że sposób wykonywania pracy i charakter biura będzie się zmieniać. Nowe narzędzia oznaczają coraz większe możliwości. Mimo to wiele wskazuje na to, że ciągle będziemy potrzebowali miejsca do pracy. Zmieni się jednak ich przeznaczenie – bo z miejsc służących do realizacji zawodowych zadań, staną się w pierwszej kolejności przestrzenią do przebywania z innymi. Obowiązki zawodowe będzie można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.
Biuro firmy Groupon. (Fot. mat. pras.)
Wygląd ma znaczenie
Nie tylko funkcjonalność, ale także wygląd biura ma znaczenie. Badanie przeprowadzone przez One Poll na zlecenie Mindspace – globalnego operatora przestrzeni coworkingowych pokazują, że ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy wygląd biura lub brak udogodnień.
Badanie pokazuje też, że aranżacja i układ miejsca pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na samopoczucie i zdrowie polskich pracowników biurowych. Jedna piąta ankietowanych wskazała, że ich środowisko pracy sprawia, że czują się w nim zmęczeni, 13 proc. wskazało na odczuwanie stresu, a 12 proc. badanych czuje się znudzonych.
Firmy dostrzegają ten trend i współtworzą biuro z pracownika. Przykładem jest mBank. W łódzkim biurze banku znajdziemy strefy relaksu z huśtawkami, pokoje do gier, smartfon działający jako klucz do bramek wejściowych.
- Tworząc nową lokalizację w Łodzi, chcieliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkich naszych pracowników, którzy byli rozproszeni po całym mieście. Dodatkowo, nowoczesna i komfortowa przestrzeń ma pokazać, że biuro może być fajnym miejscem pracy. Projektowaliśmy wspólnie z pracownikami. Zaangażowaliśmy w to ponad 80 ambasadorów - mówi Paulina Rutkowska, dyrektor HR w mBanku.
- Bardzo ważnym aspektem była współpraca, a także przestrzeń, która będzie jej sprzyjać. Chcieliśmy, aby jak najwięcej punktów było wspólnych - mamy duże i przestrzenne kuchnie na każdym piętrze, wspólną kawiarnię czy strefę relaksu. Wszystko po to, by pracownicy z różnych obszarów spędzali ze sobą jak najwięcej czasu. Ludzie mogą wymieniać się pomysłami. Integracja i komunikacja są tutaj najważniejsze. Przykładowo, na dachu mamy przestrzeń, z której latem będą mogli korzystać pracownicy, robiąc na przykład wspólnego grilla. Zależy nam na zmianie sposobu myślenia pracowników. Chcemy, by po prostu lubili tu pracować - dodaje Rutkowska.
Inny przykładem jest firma Groupon. Katowickie biuro współtworzyli pracownicy – to oni wybrali filmowy motyw przewodni. Biuro jest kolorowe i funkcjonalne, zawiera aż trzy strefy chilloutu.
- W dzisiejszych czasach pracownicy poszukują miejsca pracy, które stymuluje kreatywność, współpracę i komunikację, redukując jednocześnie stres. Biuro jest więc naszym ukłonem w ich stronę. Tworząc je, mieliśmy na uwadze różnorodność pracy naszych zespołów i jej specyfikę. Część pracowników współpracuje z zagranicznymi zespołami i może prowadzić międzynarodowe konferencje w salach wyposażonych w najwyższej jakości nowoczesny sprzęt konferencyjny. Pomagają też wyciszone “budki telefoniczne” przydatne nie tylko handlowcom - komentuje Katarzyna Tomczyk, dyrektor HR w Groupon Polska.
- Oferujemy strefy chilloutu, gdzie zwłaszcza pracownicy obsługi klienta czy partnera handlowego mogą na jakiś czas zmienić otoczenie, zdrzemnąć się czy rozprostować plecy. Tutaj także odbywają się różnego rodzaju nieformalne spotkania i wydarzenia firmowe. Wiele prowadzonych u nas projektów wymaga współpracy między działami, więc wspólne przestrzenie są idealnym miejscem na rozmowy i spotkania, nierzadko dyskusje toczą się przy konsolach do gier, stołach do ping-ponga - dodaje Tomczyk.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)