Benefity dla dzieci sprzyjają budowaniu lojalności pracowników i podnoszą satysfakcję z pracy

Benefity dla dzieci pracowników przekuwają się na wizerunek firmy. Nadają jej ludzką twarz i przyciągają do niej wykwalifikowanych specjalistów ceniących życie prywatne i wartości rodzinne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Benefity dla dzieci sprzyjają budowaniu lojalności pracowników i podnoszą satysfakcję z pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

15 lip 2015 12:03


Mało firm oferuje benefity dla dzieci

Dla pracodawcy troska o pracownika posiadającego dzieci powinna być tak samo ważna, jak troska o klienta - to element employer brandingu.

Kontrowersyjna kampania „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”, choć głośno krytykowana, zwróciła uwagę na obecny w środowisku korporacji problem. Mimo, że w Polsce coraz więcej firm oferuje benefity, nadal otrzymuje je niewiele więcej niż połowa pracowników (55 proc. według raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” z 2014 r.). W czołówce najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych znajduje się pakiet medyczny i dodatkowe ubezpieczenia, natomiast świadczenia dla dzieci pozostają w tyle.

Przykłady z zagranicy pokazują tymczasem, że udogodnienia na rzecz rodziców-pracowników to ważne i doceniane przez nich wsparcie Np. w USA na dofinansowanie od firmy mogą liczyć pracownicy, którzy podejmują się adopcji dziecka, w Kanadzie – pracownicy przystępujący do programu in vitro.

W Polsce praktykuje się poszerzanie pakietu medycznego na najbliższą rodzinę pracownika, zatrudnia opiekunkę czy tworzy przedszkole przy miejscu pracy. Pracownik, który jest rodzicem, docenia mniej standardowe, ale bardziej przydatne mu benefity, takie jak pracy zdalna, gdy dziecko się rozchoruje, skrócone godziny pracy z okazji Dnia Matki czy Dnia Dziecka, ale też pokrycie kosztów kolonii czy obozu wakacyjnego dla dziecka.

Wakacje dla dzieci z firmowych pieniędzy

Ponad 1/3 badanych w raporcie Pracuj.pl wyznała, że chciałaby w ramach dodatkowych świadczeń otrzymać od pracodawcy voucher na wakacje, a prawie 1/4 dofinansowanie przedszkola.

Zagwarantowanie opieki nad dzieckiem pracownika jest szczególnie ważne właśnie w czasie wakacji, gdy nie działają szkoły i przedszkola.

– Najczęściej obozy dla dzieci pracowników wykupują firmy zatrudniające kilkaset osób, które mają jasno określony fundusz socjalny przeznaczony na wypoczynek dzieci – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas (BTA Kompas), organizatora obozów rozwijających pasję.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.