PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

150 tys. miejsc pracy w Polsce czeka na uchodźców

  • KDS
  • 22 wrz 2022 16:01

Bezrobocie w Polsce jest obecnie najniższe od 32 lat i nieustannie powstają nowe miejsca pracy. Połowie polskich firm funkcjonowanie utrudnia brak pracowników. Dlatego Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką rusza z kampanią zwracającą uwagę na korzyści z zatrudniania uchodźców.

150 tys. miejsc pracy w Polsce czeka na uchodźców
Stopa bezrobocia w Polsce wynosi aktualnie niecałe 5 proc. i jest najniższa od 32 lat (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce brakuje prawie 150 tys. pracowników. Jednocześnie na każde zlikwidowane miejsce pracy przypadają 2,1 nowo utworzone.
  • Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, niedostępność pracowników stanowi ważną lub bardzo ważną barierę w prowadzeniu firmy dla połowy przedsiębiorców.
  • Dziś są uchodźcami. Jeśli damy im szansę, jutro będą świetnymi pracownikami, przedsiębiorczymi właścicielkami firm, podatnikami, atrakcyjnymi konsumentkami i inwestorami - mówi Olga Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Polska gospodarka potrzebuje pracowników na już. Stopa bezrobocia w Polsce wynosi aktualnie niecałe 5 proc. i jest najniższa od 32 lat. Najwięcej wolnych miejsc pracy według GUSu jest w sektorach przemysłu, budownictwa, handlu i naprawy pojazdów samochodowych, transportu i magazynowania, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Czytaj więcej: Ten fach w ręku to gwarancja dobrych zarobków. Zwłaszcza za granicą

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc stanowią te zaliczane do szerokiej grupy stanowisk określanych jako specjaliści. Z kolei największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy odnotowano w sektorze informacji i komunikacji. Niemal 85 proc. podmiotów dysponujących wolnymi miejscami pracy to firmy prywatne.

Zatrudnianie cudzoziemców pomoże zlikwidować lukę kadrową w Polsce

- Odpowiedzią na problemy przedsiębiorców ze znalezieniem pracowników jest zatrudnianie cudzoziemców – imigrantów i uchodźców – mówi Andrzej Pacek, dyrektor oddziału NatWest Group w Polsce, partner kampanii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 150 tys. miejsc pracy w Polsce czeka na uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA