PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Żywieniowe nawyki pracowników. Myślimy, że jest dobrze, a tak nie jest

  • km
  • 28 paź 2022 11:03

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Dailyfruits z Instytutem Medycyny Pracy, polscy pracownicy bardzo dobrze oceniają jakość swojej diety. 65 proc. ankietowanych uważa, że odżywia się zdrowo. Jako niezdrową swoją dietę oceniło 30 proc. respondentów – w tym 16 proc. wśród kobiet i 30 proc. wśród mężczyzn.

Żywieniowe nawyki pracowników. Myślimy, że jest dobrze, a tak nie jest
65 proc. ankietowanych pracowników uważa, że odżywia się zdrowo (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Choć pracownicy przekonani są, że odżywiają się zdrowo (w 2022 roku uważa tak 65 proc., a w 2020 roku 62 proc. respondentów), to przeczą temu fakty. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Dailyfruits z Instytutem Medycyny Pracy, 77 proc. wszystkich ankietowanych ma niskie natężenie cech prozdrowotnych swojej diety.

- Pracownicy nie poprawili na przestrzeni ostatnich lat jakości swojej diety, jednak wzrosło ich przekonanie o jej prozdrowotności. Sprawia to, że mogą mieć niską motywację do zmiany - tłumaczy Magdalena Kartasińska – Kwaśnik, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Owoce i warzywa jemy raz dziennie

Wśród osób deklarujących, że zdrowo się odżywiają odnotowano najwyższy odsetek osób jedzących owoce i warzywa co najmniej raz dziennie (70 proc. owoce, 60 proc. warzywa).

Jednocześnie 41 proc. ankietowanych spożywa słodycze co najmniej kilka razy w tygodniu, a niemal co trzecia osoba (28 proc.) raz w tygodniu spożywa alkohol, 6 proc. ankietowanych pracowników sięga po napoje energetyczne raz w tygodniu, 12 proc. wypija regularnie słodzone napoje.

Zobacz: Jedzeniowe grzechy Polaków: bez śniadania do pracy, głód zagryzają przekąskami

63 proc. ankietowanych pracowników pije co najmniej 2 litry wody. W badaniu Dailyfruits „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” z 2020 roku właściwy poziom nawodnienia wskazywało 50 proc. respondentów.

"Subiektywna ocena sposobu żywienia sugeruje lepszy niż jest w rzeczywistości obraz realizowanej codziennie diety. Pewność, że z dietą wszystko jest w porządku sprawia, że taka osoba może mieć mniejszą potrzebę zmiany sposobu żywienia. Dodatkowo wiąże się to z obniżaną potrzebą poszukiwania potwierdzenia tych przekonań np. w formie konsultacji dietetycznej na własną rękę. Kluczowa jest edukacja, ponieważ deklaracja wysokiej jakości codziennej diety częściej będzie wynikała z niewiedzy a nie z nadmiernej pewności siebie" - podkreślają autorzy badania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żywieniowe nawyki pracowników. Myślimy, że jest dobrze, a tak nie jest

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA