×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Życie na swoim niepopularne wśród młodych Polaków. Odstajemy od unijnej średniej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 9 wrz 2019 12:09

27 lat 7 miesięcy i 6 dni – tyle czasu zajmowało statystycznemu Polakowi przygotowanie się (finansowe i mentalne) do tego, aby opuścić rodzinny dom i rozpocząć życie na swoim - wynika z danych Eurostatu za 2018 rok.

Życie na swoim niepopularne wśród młodych Polaków. Odstajemy od unijnej średniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Choć młodzi Polacy usamodzielniają się dziś wcześniej, to wciąż sytuacja jest gorsza niż w większości krajów europejskich. 
 • Jak podaje Eurostat, w 2018 roku statystyczny młody Polak idąc "na swoje" miał 27 lat, 7 miesięcy i 6 dni. To o prawie dwa lata więcej niż statystyczny Europejczyk i 9 lat więcej niż przeciętny Szwed.
 • Jednym z głównych powodów, dla którycho „nad Wisłą” zajmuje to więcej czasu, są najpewniej finanse - uważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Jeszcze w 2012 roku statystyczny Polak na podjęcie decyzji o wyprowadzeniu się potrzebował 28,5 roku. W ubiegłym roku było to o prawie rok krócej. Co nie oznacza, że na tle innych europejskich krajów wypadamy dobrze. Polska pod tym względem zajmuje 19 miejsce na 32 kraje przebadane przez unijny urząd statystyczny. Średni wiek, w którym młodzi Europejczycy wyprowadzają się z domów rodzinnych, to 26 lat – wynika z danych Eurostatu.

- Jednym z głównych powodów, dla którego nad Wisłą zajmuje to więcej czasu, są najpewniej finanse. Osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego znacznie utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale większość młodych woli własne „cztery kąty” z prozaicznego powodu – jeśli w danym miejscu planujemy mieszkać dłużej – to najem jest dziś po prostu droższy niż zakup na kredyt - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Rekordziści

Dane Eurostatu pokazują, że najszybciej z domów rodzinnych wyprowadzają się mieszkańcy najbogatszych krajów Europy Północnej. Szwedzi, Duńczycy czy Finowie już w wieku od 18,5 do 22 lat zmieniają adres zamieszkania.

- U podstaw tego wyniku nie leży jednak tylko zasobność portfeli. W Szwecji rekordowo niski wiek przy wyprowadzce to często pochodna faktu, że mówimy tu o bardzo dużym kraju o małej gęstości zaludnienia. W efekcie spora część ludzi młodych już w wieku kilkunastu lat wyprowadza się z domu rodzinnego, aby kontynuować naukę w bardzo często odległych od domu miastach. Nie bez znaczenia jest też wychowanie i kultura, które za standard uznają szybkie usamodzielnianie się, a model ten wspierają darmowe szkolnictwo i system stypendiów - mówi Turek.

Z kolei po drugiej stronie zestawienia znajdziemy głównie kraje południa Europy. Rekordzistami są mieszkańcy Czarnogóry, Serbii czy Macedonii, gdzie średni wiek wyprowadzki przekracza 31 lat. W tym wypadku sytuację należy łączyć z relatywnie niskimi dochodami. Podobnie jest w Bułgarii, Słowacji czy Chorwacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Życie na swoim niepopularne wśród młodych Polaków. Odstajemy od unijnej średniej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2019-09-10 07:48:46

  Ceny i koszty utrzymania już wyższe niż w Niemczech, a zarobki?

 • Zeghar 2019-09-09 16:24:34

  A gdzie są Włochy z ich bamboccioni?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA