PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Znikają dobre humory polskich pracowników. Boją się jednej rzeczy

 • Autor: PAP/JP
 • 2 wrz 2021 16:54

W drugiej połowie sierpnia nastąpiło wyraźne pogorszenie nastrojów pracowników; dotyczy to zarówno oceny i prognozy sytuacji w zakładach pracy, jak i wzrostu zagrożenia utratą obecnego zatrudnienia - wynika z badania CBOS.

Znikają dobre humory polskich pracowników. Boją się jednej rzeczy
Sierpniowe wyniki są wyraźnie gorsze niż w poprzednich trzech miesiącach i zbliżone do uzyskiwanych od stycznia do kwietnia tego roku (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Autorzy badania podkreślili, że sierpniowe wyniki są wyraźnie gorsze niż w poprzednich trzech miesiącach i zbliżone do uzyskiwanych od stycznia do kwietnia tego roku.
 • Ich zdaniem może to być związane z prognozami wzrostu zachorowań na COVID-19 i zapowiedziami wprowadzania ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym.
 • W sierpniowym sondażu 56 proc. pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy. Według 31 proc. sytuacja w ich miejscu pracy jest "ani dobra, ani zła", a według 11 proc. sytuacja jest zła. Trzech na stu pytanych nie miało sprecyzowanego zdania.

W porównaniu z poprzednim badaniem z pierwszej dekady lipca ubyło respondentów twierdzących, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra (o 7 pkt proc.), a przybyło tych określających ją jako "ani dobrą, ani złą" (wzrost o 5 pkt proc.) i oceniających ją źle (wzrost o 3 pkt).

W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, większość (60 proc.) pracujących przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali minimalnie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia (16 proc. wobec 14 proc.). Co dziewiąty respondent nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy. Jak podano, sierpniowe prognozy dotyczące zakładów pracy są znacznie mniej optymistyczne niż notowane na początku lipca - o 4 pkt proc. ubyło optymistów, a o 5 pkt proc. przybyło pesymistów.

Badanie pokazuje ponadto spadek odsetka ankietowanych, którzy deklarują większą lub mniejszą pewność utrzymania obecnej pracy (69 proc., spadek o 6 pkt proc. od pierwszej dekady lipca i łącznie o 9 pkt od czerwca br.). W porównaniu z lipcem nastąpił też znaczący wzrost poczucia zagrożenia utratą obecnej pracy - taką możliwość bierze pod uwagę obecnie prawie co czwarty pytany (24 proc., wzrost o 5 pkt proc.).

Oceny aktualnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy od pierwszej dekady lipca zmieniły się nieznacznie. W sierpniu większość respondentów stwierdziła, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (wzrost z 71 proc. do 72 proc.). Jednocześnie w porównaniu z lipcem ubyło osób deklarujących, iż w ich miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę (spadek o 3 pkt proc. do 16 proc.), a przybyło uważających, że można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno o pracę odpowiednią (wzrost o 4 pkt proc. do 56 proc.). Nieznacznie ubyło badanych twierdzących, że w ich okolicy możliwości znalezienia zatrudnienia są znacząco ograniczone lub wręcz ich nie ma (spadek z 18 proc. do 17 proc.). 11 proc. uchyliło się od jednoznacznej oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Znikają dobre humory polskich pracowników. Boją się jednej rzeczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zbigniew 2021-09-04 18:01:11

  Jakiej utraty pracy skoro wszędzie brakuje rąk do pracy? A jak już się ktoś zatrudni to z reguły 14 na 15 to zwykli debile co mają dwie lewe ręce. Ja tam się o pracę nie boję.

 • Anna 2021-09-04 10:42:55

  Dokładnie artykuł o niczym , nie wznoszący niczego , pozytywnego. Zresztą co w Polsce jest, dobrego .....śmiech na sali 🤣😂😅 ...... ,,Kto by nie był przy korycie to i tak Polakom zje......bie życie ,, taka prawda .Napiszcie jak strajkuja Ratownicy medyczni i cała reszta ....

 • Gfg 2021-09-04 07:13:37

  Artykuł bzdura o niczym

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA