PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w specustawie mają przyspieszyć rejestrację Ukraińców w systemie PESEL

Zmiany w specustawie pomocowej, których projekt przyjął rząd, mają m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. W projekcie są też zapisy o dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez RARS i finansowaniu działań służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy.

  • Autor: PAP/JP
  • 5 kwi 2022 16:40
Zmiany w specustawie mają przyspieszyć rejestrację Ukraińców w systemie PESEL
Uchodźcy z Ukrainy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
  • Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw przedłożyło MSWiA. Rada Ministrów przyjęła projekt we wtorek.
  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie wyjaśniła, że celem zmian jest doprecyzowanie i uzupełnienie niektórych przepisów specustawy.
  • "Chodzi m.in. o zasady rejestracji uchodźców i nadawania im numeru PESEL. Przyspieszone zostanie także nadawanie tego numeru dzięki lepszemu wykorzystaniu rządowego wsparcia przez samorządy" - podała KPRM.

Projektowane rozwiązania zakładają, że ze względu na znaczną liczbę ukraińskich uchodźców, którym można nadać numer PESEL, i niewystarczającą liczbę pracowników samorządowych, do czynności związanych z tym procesem możliwe będzie "incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin (miast)".

Celem projektu, jak przekazała KPRM, jest też umożliwienie oddelegowania pracowników sektora publicznego po to, aby mogli wesprzeć organy obciążone obecnie zadaniami pomocowymi dla ukraińskich uchodźców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt ma doprecyzować też zasady, które upoważniają obywateli Ukrainy do korzystania z przepisów specustawy. Uściśli również zapisy dotyczące posiadania uprawnień do opieki medycznej przez Ukraińców, którzy mają numer PESEL. Określi także, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL.

Ponadto, jak podała KPRM, w projekcie są zapisy o tym, że "Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła gromadzić, przechowywać, a następnie dostarczać stronie ukraińskiej produkty lecznicze w związku z przeciwdziałaniem skutkom wojny na terytorium Ukrainy".

Wśród projektowanych rozwiązań jest również umożliwienie obywatelom Ukrainy świadczenia usług psychologicznych na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.

Doprecyzowane mają być też sprawy tymczasowego wykonywania zawodu w Polsce przez lekarzy i lekarzy dentystów z państw spoza Unii Europejskiej w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce.

Projekt przewiduje także wsparcie ukraińskiego środowiska naukowego, zwłaszcza ułatwienie podjęcia zatrudnienia przez kadrę akademicką.

Projektowana nowelizacja umożliwi ponadto "sfinansowanie z Funduszu Pomocy kosztów ponoszonych przez polskie służby w związku zapewnianiem bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy".

"Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach" - podała KPRM.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w specustawie mają przyspieszyć rejestrację Ukraińców w systemie PESEL

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA