PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zdrowie a praca? Niedobór snu może prowadzić do depresji

  • Autor: PAP/GP
  • 24 lip 2017 11:30

Osoby pozbawione wystarczającej ilości snu zwracają mniejszą uwagę na pozytywne bodźce. Niezdolność do dostrzegania pozytywów może z kolei stanowić pierwszy krok w rozwoju depresji - czytamy w „Cognitive Therapy and Research”.

Zdrowie a praca? Niedobór snu może prowadzić do depresji
Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które doświadczały w przeszłości objawów bezsenności, były mniej podatne na wpływ niewyspania. Osoby te prawdopodobnie wykształciły mechanizmy radzenia sobie z negatywnymi konsekwencjami niedoboru snu. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Nowe badanie bezsenności pokazują, że niewyspane osoby poświęcały mniej uwagi wesołym twarzom.

•Jeśli wierzyć analizie osoby, które doświadczały w przeszłości objawów bezsenności, były mniej podatne na wpływ niewyspania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

- Depresja jest zazwyczaj opisywana jako tendencja do postrzegania świata w negatywnych kategoriach i odczuwania wzmożonego smutku, ale depresja to przede wszystkim niezdolność do dostrzegania pozytywów i odczuwania radości. Wykazaliśmy, że niedobór snu redukuje zdolność do dostrzegania pozytywnych rzeczy, co z upływem czasu może zwiększać ryzyko depresji - mówi koordynator badania Ivan Vargas.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) zaprosili do laboratorium 40 zdrowych osób i podzielili je na dwie grupy. Jedną z nich pozbawili wystarczającej ilości snu (badani byli na nogach przez 28 godzin), drugiej umożliwili normalny wypoczynek (8 godzin snu). Następnie przeprowadzili wśród uczestników test rozpoznawania wesołych, smutnych i neutralnych twarzy. Mierzyli u badanych skuteczność w identyfikowaniu pozytywnych lub negatywnych bodźców oraz czasy reakcji.

Badanie pokazało, że niewyspane osoby poświęcały mniej uwagi wesołym twarzom. Nie oznacza to, że skupiały się one bardziej na negatywnych bodźcach, ale na pewno w mniejszym stopniu koncentrowały się na tych pozytywnych.

- Generalnie mamy tendencję do zauważania pozytywnych bodźców w naszym otoczeniu. Skupiamy się na pozytywnych rzeczach bardziej niż na czymkolwiek innym, ale deprywacja snu może pozbawiać nas tej możliwości - komentuje Vargas.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że osoby, które doświadczały w przeszłości objawów bezsenności, były mniej podatne na wpływ niewyspania. Osoby te prawdopodobnie wykształciły mechanizmy radzenia sobie z negatywnymi konsekwencjami niedoboru snu.

W poprzednim badaniu, zaprezentowanym na tegorocznej konferencji "SLEEP" w Bostonie, badacze wykazali jednak, że osoby cierpiące na bezsenność częściej miewają myśli samobójcze.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zdrowie a praca? Niedobór snu może prowadzić do depresji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA