PARTNERZY PORTALU

Zdaniem minister rodziny katastrofę demograficzną zawdzięczamy rządom PO

 • Autor: PAP/JP
 • 13 sty 2023 15:50

Polityka demograficzna wymaga działań długofalowych. Nie sprzyjają jednak zapowiedzi polityków opozycji o możliwym ograniczeniu programów społecznych - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze badanie CBOS.

Zdaniem minister rodziny katastrofę demograficzną zawdzięczamy rządom PO
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Piotr Nowak)
REKLAMA

Z badań CBOS przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 r., w których pytano kobiety o ich plany prokreacyjne wynika, że 32 proc. kobiet w wieku 18-45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, natomiast 68 proc. nie ma takich planów.

"Badanie CBOS potwierdza to, o czy mówiliśmy od lat - gdy kobiety z wyżu lat 70. i 80. były w wieku, w którym mogły zostać matkami, nie otrzymały wsparcia ze strony rządzącej wówczas Platformy Obywatelskiej i w konsekwencji nie zdecydowały się na potomstwo. To była prawdziwa katastrofa demograficzna" - skomentowała minister Maląg.

"Rządy Zjednoczonej Prawicy znacznie poprawiły warunki do posiadania dzieci. Już w 2016 r. wprowadziliśmy program Rodzina 500+, a w minionym roku dodatkowo uruchomiliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Tylko w ramach tych dwóch programów rodzina może otrzymać aż 120 tys. zł na dziecko od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności" - powiedziała.

Czytaj też: Padł kolejny pomysł. Cztery dni pracy w tygodniu zamiast pracy zdalnej

Jak podkreśliła, bardzo ważny dla młodych rodziców jest również rozwój sieci żłobków w ramach programu Maluch+. "Gdy przejmowaliśmy władzę w 2015 r. w Polsce było jedynie 84 tys. miejsc opieki. Obecnie mamy ich już blisko 230 tys. i cały czas przybywają kolejne. W ciągu najbliższych lat powstanie kolejne 100 tys. miejsc w żłobkach" - mówiła.

Rząd chce dać rodzinom poczucie stabilizacji, a opozycja przeszkadza

Szefowa MRiPS przekazała, że dzięki wprowadzeniu programów rządu Zjednoczonej Prawicy, rodziny miały lepsze warunki do realizacji swoich marzeń o posiadaniu potomstwa, czego wynikiem był okresowy wzrost liczby urodzeń drugich oraz znaczny wzrost urodzeń trzecich i dalszych dzieci.

"Po wprowadzeniu tak szerokiego wsparcia ze strony rządu znaczna część kobiet już przed 2022 r. zrealizowała swoje intencje prokreacyjne, co również tłumaczy spadek odsetka kobiet planujących potomstwo w najnowszym badaniu CBOS" - dodała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zdaniem minister rodziny katastrofę demograficzną zawdzięczamy rządom PO

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Basia 2023-01-14 08:39:07

  To nie wina PO, że nie rozdawała kasy na dzieci to świat się zmienił. Kobiety przestały być kurami domowymi. Zaczęły chodzić do pracy, zakładać firmy robić kariery a wiec macierzyństwo przeszlo na dalszy plan. I to się już nie zmieni. Jeszcze jedna kwestia to, że teraz bardziej dbają o siebie a na to też muszą mieć czas. I nie pomoże tu żadne 500+ ani inna forma wsparcia do tego aby dzieci przybyło. Jedynie tam gdzie patalogia czyli wyborcy PiSu rodzi się ich więcej. Ta patola nie pójdzie do pracy oni tylko żerują na tym co dostaną od państwa.

 • . 2023-01-13 20:10:19

  Ta kobieta całkowicie rozminęła się z rzeczywistością, jak większość jej kolegów i koleżanek z tego nie-rządu.

 • Coliinwood 2023-01-13 16:50:05

  Katastrofę demograficzną zawdzięczamy kobietom, bo nie chce im się zakładać rodzin i rodzic dzieci.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA