- Autor: PAP/JP
- •13 sty 2023 15:50
Polityka demograficzna wymaga działań długofalowych. Nie sprzyjają jednak zapowiedzi polityków opozycji o możliwym ograniczeniu programów społecznych - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze badanie CBOS.

Z badań CBOS przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 r., w których pytano kobiety o ich plany prokreacyjne wynika, że 32 proc. kobiet w wieku 18-45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, natomiast 68 proc. nie ma takich planów.
"Badanie CBOS potwierdza to, o czy mówiliśmy od lat - gdy kobiety z wyżu lat 70. i 80. były w wieku, w którym mogły zostać matkami, nie otrzymały wsparcia ze strony rządzącej wówczas Platformy Obywatelskiej i w konsekwencji nie zdecydowały się na potomstwo. To była prawdziwa katastrofa demograficzna" - skomentowała minister Maląg.
"Rządy Zjednoczonej Prawicy znacznie poprawiły warunki do posiadania dzieci. Już w 2016 r. wprowadziliśmy program Rodzina 500+, a w minionym roku dodatkowo uruchomiliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Tylko w ramach tych dwóch programów rodzina może otrzymać aż 120 tys. zł na dziecko od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności" - powiedziała.
Czytaj też: Padł kolejny pomysł. Cztery dni pracy w tygodniu zamiast pracy zdalnej
Jak podkreśliła, bardzo ważny dla młodych rodziców jest również rozwój sieci żłobków w ramach programu Maluch+. "Gdy przejmowaliśmy władzę w 2015 r. w Polsce było jedynie 84 tys. miejsc opieki. Obecnie mamy ich już blisko 230 tys. i cały czas przybywają kolejne. W ciągu najbliższych lat powstanie kolejne 100 tys. miejsc w żłobkach" - mówiła.
Rząd chce dać rodzinom poczucie stabilizacji, a opozycja przeszkadza
Szefowa MRiPS przekazała, że dzięki wprowadzeniu programów rządu Zjednoczonej Prawicy, rodziny miały lepsze warunki do realizacji swoich marzeń o posiadaniu potomstwa, czego wynikiem był okresowy wzrost liczby urodzeń drugich oraz znaczny wzrost urodzeń trzecich i dalszych dzieci.
"Po wprowadzeniu tak szerokiego wsparcia ze strony rządu znaczna część kobiet już przed 2022 r. zrealizowała swoje intencje prokreacyjne, co również tłumaczy spadek odsetka kobiet planujących potomstwo w najnowszym badaniu CBOS" - dodała.

KOMENTARZE (3)