PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zdaniem minister rodziny 500 plus uratowało Polskę przed zapaścią demograficzną

  • Autor: PAP/JP
  • 27 wrz 2022 10:43

Wyjście z pułapki niskiej dzietności to wyzwanie na wiele kadencji – powiedziała we wtorek w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" szefowa MRiPS Marlena Maląg. Dodała, że rząd PiS podjął wiele działań, wprowadzając programy społeczne, elastyczne formy pracy i wzmacniając markę rodziny.

Zdaniem minister rodziny 500 plus uratowało Polskę przed zapaścią demograficzną
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA

Zapytana o pomysły rządu PiS na wyjście z pułapki niskiej dzietności, Maląg odpowiedziała, że "to jest wyzwanie na wiele kadencji".

"Rząd PiS rozpoczął te działania poprzez wzmocnienie finansowe rodzin, a wiec programy, które zostały wdrożone - program +Rodzina 500 plus+, rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej" - wymieniła.

Dodała, że potrzebne jest również wsparcie młodych ludzi w kwestii zakupu własnego mieszkania.

Czytaj też: Minister Marlena Maląg z Nagrodą Wolności Słowa

"Dlatego też przejęto ustawę o gwarancji wkładu własnego na zakup mieszkania" - powiedziała.

Według Maląg ważnym wsparciem dla młodych ludzi jest także wprowadzenie elastycznych form pracy tak, aby rodzice mogli łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Czytaj też: Minister Maląg: poprawiamy sytuację najmniej zarabiających

"Dlatego w Sejmie aktualnie jest projekt zmian do Kodeksu pracy, związany z wprowadzeniem pracy zdalnej. Jest on na podkomisji - po raz drugi podkomisja będzie dzisiaj pracowała nad tym projektem. Wprowadzenie już na stałe do Kodeksu pracy pracy zdalnej jest bardzo trudne. Dzisiaj praca zdalna funkcjonuje na mocy przepisów ustawy covidowej, natomiast zależy nam na tym, aby ona na trwałe została wpisana do Kodeksu pracy" - zapowiedziała.

Zdaniem szefowej MRiPS, potrzebne jest wzmocnienie siły i marki rodziny. "To staramy się robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi. To m.in. organizacje pozarządowe, poprzez rządowe środki pozyskane z konkursu +Po pierwsze rodzina+ realizują konieczne, ciekawe projekty, które służą temu, aby promować rodzinę" - stwierdziła.

Gdyby nie 500 plus, mielibyśmy w Polsce zapaść demograficzną

Zapytana, czy program "Rodzina 500 plus" pomógł zahamować zapaść demograficzną, Maląg zaznaczyła, że gdyby nie wprowadzenie tego programu, sytuacja byłaby znacznie gorsza.

"Odsyłam do bardzo ciekawych analiz prof. Jana Paradysza (z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - PAP), który pokazuje, co byłoby, gdyby nie było programu +Rodzina 500 plus+ - jaka zapaść demograficzna byłaby w tym momencie w Polsce" - podkreśliła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zdaniem minister rodziny 500 plus uratowało Polskę przed zapaścią demograficzną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA