PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zaledwie co ósmy pracownik wykorzystuje urlop zgodnie z planem

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 cze 2017 11:25

Zaledwie 12 proc. ankietowanych użytkowników Praca.pl przyznaje, że urlop zawsze wykorzystuje zgodnie z planem. 5 proc. respondentów przyznało, że nie udało im się to nigdy.

Zaledwie co ósmy pracownik wykorzystuje urlop zgodnie z planem
11 proc. respondentów winą za brak realizacji planu urlopów obarcza złą organizację pracy w firmie. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

• Plan urlopów to zestawienie, w którym zawarte są terminy planowanych przez pracowników urlopów wypoczynkowych w danym roku.

• Sporządzanie takiego dokumentu niewątpliwie porządkuje system urlopów firmie, pozwalając jednocześnie uniknąć kumulowania się urlopów zaległych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Badania pokazują, że 79 proc. dużych i średnich firm korzysta z tego narzędzia.

Plany urlopów  stosowane są jako narzędzie planistyczne głównie w średnich i dużych firmach – tak zadeklarowało 79 proc. ankietowanych pracowników tych firm. W mniejszych firmach (do 50 pracowników) sytuacja wygląda inaczej – większość, bo aż 60 proc. nie korzysta z planów urlopów.

Plany planami, z punktu widzenia pracowników ważniejsze wydaje się to, czy wcielamy je w życie. Zaledwie 12 proc. ankietowanych użytkowników Praca.pl przyznaje, że urlop zawsze wykorzystuje zgodnie z planem. 5 proc. respondentów przyznało, że nie udało im się to nigdy. Pocieszający natomiast jest fakt, że aż 7 na 10 respondentów deklaruje, że najczęściej udaje im się zrealizować plan urlopowy zgodnie z założeniem.

(nie)zaplanowany urlop

Jakie są powody nie wykorzystywania urlopu zgodnie z planem? Najczęściej wymienianym jest nadmiar pracy, który powoduje, że trudno nam skorzystać z choćby jednego dnia urlopu, nie wspominając już o zaplanowaniu dłuższych wakacji. Ten powód wskazało 27 proc. badanych użytkowników serwisu Praca.pl.

Kolejnym, równie częstym, są pokrywające się terminy urlopów pozostałych pracowników. Co piąty ankietowany jako powód podaje brak możliwości skorzystania z urlopu przez osobę, z którą chciałby ten czas spędzić. 11 proc. respondentów winą za brak realizacji planu urlopów obarcza złą organizację pracy w firmie.

Trzy ostatnie miejsca na liście powodów nie wykorzystania urlopu zgodnie z planem należą do strachu przed dłuższą nieobecnością, większą chęcią do pracy niż do wypoczynku i złej woli przełożonego.

Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaledwie co ósmy pracownik wykorzystuje urlop zgodnie z planem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA