×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Za kilka lat w Gdańsku powstanie centrum kosmiczne

  • Autor: PAP/JP
  • Opublikowano: 25 cze 2021 16:09

Za kilka lat ma powstać w Gdańsku centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej - zapowiedział w piątek prezes POLSY Grzegorz Wrochna. Kompleks będzie pozyskiwał i wykorzystywał dane z satelitów.

Za kilka lat w Gdańsku powstanie centrum kosmiczne
W Gdańsku ma powstać centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej (fot. domena publiczna)
REKLAMA
  • Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślił, że przemysł kosmiczny to dziś ważna część gospodarki, bez którego nie można sobie wyobrazić dobrze funkcjonującego nowoczesnego państwa.
  • "Chcemy, żeby Pomorze było ośrodkiem, gdzie dzięki dostępności kadr i dobrej lokalizacji będzie można tę działalność rozwijać zarówno po stronie przemysłu, jak i po stronie nauki" - powiedział wiceminister rozwoju pracy i technologii Robert Tomanek.
  • Bbudowa centrum operacyjnego POLSY ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy oraz Krajowego Programu Kosmicznego.

"Żeby w Polsce tę gałąź rozwijać powstaje Krajowy Program Kosmiczny. Będzie on dotyczył wykorzystania danych satelitarnych z satelitów unijnych, budowy własnych satelitów, ochrony tych własnych satelitów, ale także rozwoju technologii kosmicznych i rakietowych" - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku szef POLSY.

Wrochna wyjaśnił, że w tym celu POLSA planuje rozbudowę bazy infrastrukturalnej.

"Chcielibyśmy, żeby tutaj w Gdańsku bądź jego okolicach powstało centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej, które będzie zajmowało się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem danych satelitarnych oraz udostępnianiem ich uczelniom, firmom czy administracji państwowej" - zapowiedział.

Podkreślił, że budowa centrum operacyjnego POLSY ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy oraz Krajowego Programu Kosmicznego. "I to jest perspektywa do roku 2025 i 2026" - zaznaczył.

Wrochna wyjaśnił, że szacunkowy koszt budowy centrum operacyjnego POLSY może wynieść ok. 20 milionów euro.

Dodał, że za lokalizacją centrum operacyjnego POLSY w Gdańsku przemawia m.in. powód techniczny. "Im bowiem dalej na północ jest antena, tym więcej danych z satelitów może zebrać" - objaśnił.

Inną naturalną przesłanką, aby obiekt zbudować w Gdańsku jest to, że POLSA ma swoją siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

"Chcemy rozwijać działalność Polskiej Agencji Kosmicznej tutaj na miejscu w Gdańsku. Chcemy, żeby Pomorze było ośrodkiem, gdzie dzięki dostępności kadr i dobrej lokalizacji będzie można tę działalność rozwijać zarówno po stronie przemysłu, jak i po stronie nauki" - powiedział wiceminister rozwoju pracy i technologii Robert Tomanek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za kilka lat w Gdańsku powstanie centrum kosmiczne
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA