Za granicą łatwiej o stabilną pracę, dlatego Polki wolą rodzić tam dzieci

Polki rodzą w Polsce średnio 1,3 dziecka. Wystarczy jednak, że przekroczą Odrę, a wskaźnik ten zwiększa się o jedno dziecko. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za granicą łatwiej o stabilną pracę, dlatego Polki wolą rodzić tam dzieci

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lut 2015 10:05


Serwis Poloniusz.pl przepytał ponad 800 Polaków pracujących w Polsce i poza jej granicami, co dla nich liczy się najbardziej przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu dzieci.

Polacy, którzy chcą mieć dzieci w Polsce, zdają się głównie na siebie. Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny uzależniają od posiadania stabilnej pracy (93 proc. respondentów). Dla przyszłych rodziców na drugim miejscu liczy się łatwe nabycie mieszkania – możliwość uzyskania preferencyjnych kredytów wskazało ponad 46 proc. respondentów.

W dalszej kolejności pojawia się wsparcie ze strony państwa: pomoc finansowa udzielana rodzinom wielodzietnym (np. dopłaty do czynszu, zniżki na transport, zniżki na kulturę) – 43 proc., oraz dostęp do żłobków i przedszkoli – 38 proc.

Polacy na emigracji czują, że mogą liczyć na pomoc państwa. Jako główny czynnik, który wspiera ich w podjęciu decyzji o posiadaniu dziecka, wskazują wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi – 37 proc. Nadal jednak wysoko w rankingu umieszczają posiadanie stabilnego zatrudnienia (34 proc.) i uzyskanie kredytu umożliwiającego szybki zakup mieszkania (ex aequo z dostępem do żłobków i przedszkoli – 26 proc.).

- Różnica w ocenie istotności stabilnego zatrudnienia, istniejąca pomiędzy Polską a zagranicą (93 proc. vs 37 proc.), wynika prawdopodobnie stąd, że poza Polską zdobycie pracy jest łatwiejsze, więc i waga tego czynnika znacznie się zmniejsza - komentuje Agnieszka Słowikowska z serwisu Poloniusz.pl.

Becikowe i długość urlopu macierzyńskiego nie są w oczach emigrantów rozwiązaniem problemu dzietności – odpowiednio tylko 2 proc. i 8 proc. Polaków za granicą twierdzi, że te formy wsparcia mogłyby wpłynąć na ich decyzję o posiadaniu dzieci. Co ciekawe, Polacy w Polsce becikowe cenią tak samo nisko (4 proc.), ale już długi urlop macierzyński i wychowawczy, jako jeden z ważniejszych czynników (wciąż jednak na odległym miejscu), wskazało aż 23 proc. respondentów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magda Kajzer 2015-02-16 09:21:30

Dlatego też i w tym roku Polacy będą wciąż wyjeżdżać za granicę do pracy. Mają tam lepsze warunki, no i coraz większe możliwości zawodowe. Przybliżyłam ten temat w raporcie na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-za-granica-w-2015/, zapraszam do lektury i zapoznania się ze szczegółami.