×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Yaroslav Shemet nowym dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

  • Autor: PAP/JP
  • 2 sty 2023 16:40

Od 1 stycznia funkcję dyrektora ds. muzycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku objął Yaroslav Shemet. Dyrektor opery Romuald Wicza-Pokojski zapewnił, że obecność maestro Shemeta będzie wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań.

Yaroslav Shemet nowym dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej
Opera Bałtycka w Gdańsku (fot. Artur Andrzej/Wikipedia/CC0)
REKLAMA

Opera Bałtycka w komunikacie poinformowała, że od 1 stycznia br. Yaroslav Shemet objął funkcję dyrektora ds. muzycznych.

"Wcześniej, do sierpnia 2021 roku dyrektorem ds. muzycznych był Jose Maria Florencio. Od tego czasu był wakat na tym stanowisku" - przekazała specjalista ds. promocji Opery Bałtyckiej Marta Boleska-Romanek.

Dyrektor instytucji Romuald Wicza-Pokojski cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że wybór nowego dyrektora to "ważny krok". "Po udanych premierach takich jak +Aida+, +Król Roger+ czy +Don Kichot+ w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia" - wyjaśnił.

Podkreślił, że "tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i menadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią zespół".

Jego zdaniem, "obecność maestro Shemeta będzie dla opery wsparciem i zapewni jej jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań, a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań".

Kierownictwo opery w komunikacie przypomniało, że Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia - mając 26 lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. A także wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.

Dodano, że Shemet koncertował z zespołami na całym świecie, m.in. z: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonią Varsovią, NFM Filharmonii Wrocławskiej. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre i Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, a od stycznia będzie dzielił swoje obowiązki pomiędzy Katowicami i Gdańskiem.

Nowy dyrektor, również cytowany w komunikacie zaznaczył, że z Operą Bałtycką jest związany od kilku lat. "To tu, w roku 2018, debiutowałem w roli kierownika muzycznego +Poławiaczy pereł+" - przypomniał.

Podkreślił, że współpraca zacieśniła się w ubiegłym roku przy okazji premiery opery +Król Roger+. "Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami" - podsumował Shemet.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Yaroslav Shemet nowym dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA