PARTNERZY PORTALU

Wydamy na święta tylko 1 proc. więcej niż rok temu

  • Autor: PAP/JP
  • 1 gru 2022 15:52

Statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących świąt wydać przeciętnie nominalnie 1427 zł – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich. Stosunkowo największa część wydatków, przeciętnie 585 zł, będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją świąt - wskazano.

Wydamy na święta tylko 1 proc. więcej niż rok temu
Wydanie do 500 zł na prezenty deklaruje łącznie 57 proc. badanych (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Polacy mają w znacznej większości świadomość rosnących cen - twierdzą autorzy badania.
  • Deklarowane 1427 zł to niecały 1 proc. więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu rok temu.
  • Największa część świątecznych wydatków - przeciętnie 585 zł - będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją świąt.

"Statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących świąt wydać przeciętnie nominalnie 1427 zł. To niecały 1 proc. więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu roku ubiegłym" - wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich przez firmę badawcza Minds and Roses.

Czytaj też: Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia

Jak stwierdzono w raporcie z badania, stosunkowo największa część świątecznych wydatków - przeciętnie 585 zł - będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją świąt. W przypadku tej kategorii mamy relatywnie największy wzrost deklarowanych wydatków względem ubiegłego roku - o 5 proc. Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 500 zł - nominalnie o 3 proc. mniej niż rok wcześniej, a na podróże świąteczne i dojazdy średnio 342 zł - kwotę w zasadzie analogiczną jak w roku ubiegłym.

"W przypadku artykułów spożywczych blisko połowa osób - 49 proc. planuje zmieścić się w przedziale wydatków do 500 zł, a najczęściej - w 28 proc. przypadków wskazywana jest kwota pomiędzy 301 i 500 zł. Dla 18 proc. górną granicą wydatków na świąteczny stół będzie 800 zł, a dla kolejnych 12 proc. - 1000 zł. Do 1500 zł na jedzenie wyda 7 proc. Polaków, a powyżej tej kwoty już tylko 3 proc. Dla 11 proc. respondentów kwota wydatków na artykuły spożywcze to jeszcze niewiadoma" - podano w podsumowaniu badania.

Czytaj też: Tajemnicze telefony z ZUS. Ludzie odbierają i tracą pieniądze

Wydanie do 500 zł na prezenty deklaruje łącznie 57 proc. badanych. Droższe prezenty - do 800 zł rozważa dalsze 12 proc., a do 1000 zł - kolejne 7 proc. Sumarycznie 8 proc. wyda na prezenty jeszcze więcej, a 16 proc. jeszcze nie wie, ile dokładnie wyniosą ich wydatki w tej kategorii. Najwięcej niewiadomych jest jednak w przypadku podróży i przejazdów - tu prawie co trzecia osoba nie rozważa jeszcze budżetów na transport, ale 30 proc. wie już, że nie zamierza wydawać więcej niż 100 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wydamy na święta tylko 1 proc. więcej niż rok temu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA