Wybory parlamentarne 2015, wyniki: Lekarze, nauczyciele, prawnicy i politolodzy w sejmie

W Sejmie pojawią się nie tylko zawodowi parlamentarzyści - tak, według danych PKW określiło się aż 67 osób, ale również przedstawiciele wielu innych zawodów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wybory parlamentarne 2015, wyniki: Lekarze, nauczyciele, prawnicy i politolodzy w sejmie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

28 paź 2015 15:08


Za zawodowych parlamentarzystów uznali się m.in. Beata Szydło (PiS), Grzegorz Schetyna (PO), Marek Kuchciński (PiS) i Adam Lipiński (PiS). Izabela Kloc (PiS) uznała się nawet za zawodowego senatora. Nie oznacza to jednak, że poza parlamentarzystami, innych "zawodów" w sejmie nie bedzie...

Nauczyciele

Jako "nauczyciele" określiło się 58 osób, w tym posłowie precyzowali, że są "nauczycielami akademickimi", "wykładowcami", "pedagogami". Ponadto w Sejmie znalazł się nauczyciel wychowania fizycznego, "nauczyciel dyplomowany", "nauczyciel konsultant", "nauczyciel historii" i "polonista".

Nauczycielką jest m.in.: b. spikerka Radia Maryja i wielokrotna posłanka PiS Anna Sobecka. Jako nauczyciele akademiccy określili się m.in.: Joanna Mucha (PO) i Jarosław Gowin (PiS), a także Killion Munyama (PO).

Ekonomiści

Wśród posłów nowego parlamentu jest - według danych PKW - 47 ekonomistów. W tym gronie są m.in.: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, Zofia Czernow (PO), Andrzej Halicki PO) oraz szef MON Tomasz Siemoniak (PO) a także np. Tadeusz Cymański (PiS).

Prawnicy

Liczną grupę stanowią osoby wykonujące zawody prawnicze - w Sejmie znalazło się ich również 47 - w tym wielu radców prawnych, adwokaci, prokurator i notariusz.

Prawnikami są m.in. posłowie PiS: Jarosław Kaczyński, Beata Kempa; PO: Cezary Grabarczyk, Czesław Mroczek czy Krzysztof Brejza, ale też adwokat Jacek Wilk - wybrany z list Ruchu Kukiza oraz rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Politolodzy

Mianem politologów określiło się 22 nowo wybranych posłów, m.in. Krzysztof Łapiński (PiS), Sławomir Nitras (PO) i Agnieszka Pomaska (PO).

Lekarze

W nowym Sejmie jest też 15 lekarzy, w tym premier Ewa Kopacz (PO), obecny minister zdrowia Marian Zembala, b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) i Elżbieta Radziszewska (PO) oraz Andrzej Sośnierz (PiS) - który jest neurologiem. Ponadto w izbie jest też stomatolog - debiutujący w Sejmie Radosław Lubczyk z Nowoczesnej. W poselskich ławach zasiądzie też dwóch weterynarzy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.