PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wróciły pesymistyczne nastoje. Polakom żyje się gorzej

  • Autor: PAP/KDS
  • 27 paź 2021 15:15

W październiku pogorszyły się oceny i prognozy odnoszące się do wszystkich aspektów sytuacji w kraju oraz do życia badanych – wynika z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej.

Wróciły pesymistyczne nastoje. Polakom żyje się gorzej
Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego rośnie wraz z dochodami ankietowanych per capita (fot. PAP/Rafał Guz)
REKLAMA
  • Z analizy CBOS wynika, że w październiku wyraźnie pogorszyły się oceny respondentów o warunkach materialnych ich gospodarstwach domowych.
  • Gorzej wypadły także prognozy odnoszące się do ich zmiany w ciągu roku, co można wiązać z postępującą inflacją.
  • Obecnie 56 proc. Polaków (wobec 59 proc. we wrześniu) twierdzi, że ich rodzinom żyje się dobrze, 38 proc. (wobec 36 proc. we wrześniu), że ani dobrze, ani źle, a tylko 6 proc. (wobec 5 proc. we wrześniu), że źle.

Podano, że największym zmianom uległy opinie badanych, dotyczące warunków materialnych ich gospodarstw domowych - odsetek Polaków oceniających je jako dobre spadł o 9 punktów procentowych (47 proc. wobec 56 proc. we wrześniu). Tym samy jest to najniższy wynik od czerwca 2016 r.

Dodatkowo o 7 punktów wzrósł odsetek badanych określających swoje warunki materialne jako "ani dobre, ani złe" (45 proc. wobec 38 proc. we wrześniu), a o 2 punkty - jako złe (8 proc. wobec 6 proc. we wrześniu).

Zauważono, że w badaniu zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego rośnie wraz z dochodami ankietowanych per capita. Jest ono również związane z lepszym wykształceniem, przekładającym się często na wyższe dochody.

Będzie gorzej

Dużo bardziej pesymistyczne są również przewidywania Polaków dotyczące sytuacji ogólnej w kraju.

"Odsetek badanych oceniających ogólną sytuację w Polsce jako złą wzrósł w październiku o 4 punkty procentowe (56 proc. wobec 52 proc. we wrześniu) i wrócił tym samym do poziomu z grudnia 2020 r. O 2 punkty spadł zarówno odsetek oceniających obecną sytuację pozytywnie (28 proc. wobec 30 proc. we wrześniu), jak i osób niezdecydowanych w tej kwestii (16 proc. wobec 18 proc. we wrześniu). Od września ubiegłego roku utrzymuje się przewaga negatywnych ocen ogólnej sytuacji w Polsce" - podkreślono w analizie.

Zauważono, że oceny ogólnej sytuacji w Polsce pozostają zależne od preferencji politycznych respondentów.

"Pozytywne oceny dominują znacząco wśród zwolenników koalicji rządzącej (Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski). Wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych przeważają z kolei wyraźnie oceny negatywne" - napisano.

Wzrósł też odsetek osób przewidujących jej pogorszenie ogólnej sytuacji w kraju (46 proc. wobec 41 proc. we wrześniu), a o 3 punkty spadł odsetek badanych zakładających jej poprawę (15 proc. wobec 18 proc. we wrześniu). To najgorsze prognozy od października 2020 roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wróciły pesymistyczne nastoje. Polakom żyje się gorzej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA