Work life balance dla rodziców

Obecne zarówno mężczyźni, jak i kobiety chcą równocześnie realizować się w sferze zawodowej i w życiu rodzinnym. Jak spełniać się w obu sferach i mieć czas na wypoczynek?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work life balance dla rodziców

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 wrz 2014 11:48


Współczesne mamy często stawiają sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Są niezależne, zdeterminowane, chcą sprostać wielu wyzwaniom i oczekiwaniom wyznaczanym sobie i tym, które stawia przed nimi najbliższe otoczenie. Dynamiczne tempo życia, potrzeba szybkiego powrotu do pracy, pracowanie aż do „dnia porodu” to scenariusz, który łączy wiele kobiet. 

Czytaj też: Jakie prawa przysługują pracującym mamom?

Ten wielozadaniowy tryb życia, powoduje że mamy nie mają czasu na to, aby spokojnie przygotować się do nowej roli. Prosto z pracy jadą na salę porodową, a potem przechodzą do realizacji kolejnego „zadania”  albo „projektu”, który nazywa się macierzyństwo. Nie są same. Wspiera je promowany w telewizji model fitness-mamy i biznes-mamy, która miesiąc po porodzie jest w świetnej kondycji, a dwa miesiące później już wraca do pracy.

Przepracowana mama

Nic dziwnego, że mamy często odczuwają wewnętrzny konflikt pomiędzy swoimi priorytetami związanymi z karierą i rodziną. Coraz bardziej propagowany trend rodzicielstwa bliskości zwraca jednak uwagę wielu rodzin na potrzebę i wartość poddania się naturalnemu rytmowi życia, kiedy etap oczekiwania i narodzin, a następnie bycia z dzieckiem, wychowywania, nie jest postrzegany jako „zadanie do wykonania" czy też jako hamulec rozwoju zawodowego. Coraz bardziej dochodzi do świadomości zapracowanych mam, jak ważny jest też ich własny wypoczynek i znalezienie w natłoku codziennych zajęć czasu na relaks. 

Czytaj też: Chcesz lepiej pracować, naucz się dobrze relaksować

Równowaga i spełnienie możliwe po odpoczynku

Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje nad morze, nocleg zarezerwowany, plan wycieczek masz ustalony, zapakowałaś bagażnik, wsiadasz do samochodu razem z rodziną i jedziecie. Upragnione wakacje są już na wyciągnięcie ręki, zbliża się długo oczekiwana chwila relaksu.

Oczyma wyobraźni już widzisz, jak wygrzewasz się na cieplutkiej plaży i razem z dziećmi jecie gofry z owocami. Kierujesz samochodem, ale tak ci się śpieszy, żeby zobaczyć piękny zachód słońca nad morzem, że decydujesz, że nie masz czasu na zatankowanie auta, albo zapominasz, nie zauważyłaś nawet czerwonej kontrolki, która przypomina o braku paliwa i jedziesz dalej, bo wam się śpieszy. Chcesz być już na miejscu. W połowie drogi jednak twoje auto staje na środku jezdni, bo zabrakło mu paliwa. Nie pojedziecie dalej…

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.