Włosi przed świętami są najbardziej rozrzutni w Europie

Przed Świętami Bożego Narodzenia Włosi są najbardziej rozrzutni w Europie, gdy kupują jedzenie. Przeciętna rodzina wydała na żywność 227 euro. Mieszkańcy Italii są też najbardziej gościnni. Przy stole w ich domach zasiada w tych dniach średnio 9 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Włosi przed świętami są najbardziej rozrzutni w Europie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 gru 2014 12:24


Poważny i niekończący się kryzys we Włoszech, który w ciągu roku doprowadził do redukcji konsumpcji, w niewielkim stopniu wpłynął jednak na ograniczenie świątecznych wydatków na jedzenie. Zdecydowanie bardziej mieszkańcy Italii oszczędzali na prezentach.

Czytaj też: Wolne albo wyższe wynagrodzenie za pracę w święta. Nawet jeśli pracujemy tylko godzinę

Nie słabnie natomiast przywiązanie do tradycyjnych potraw oraz gotowość zapraszania wielu gości. Na tle innych, znacznie bardziej oszczędnych narodów, Włosi wręcz szastają pieniędzmi - podkreśliła agencja Ansa analizując rezultaty sondażu.

Wynika z nich, że na zakup jedzenia na świąteczny stół wydaje się o ponad 70 procent więcej niż w zwyczajnych dniach roku. W rezultacie rodzinne wydatki rosną z przeciętnej kwoty 133 euro przeznaczanej na żywność w weekend do 227 euro.

W tej dziedzinie Włosi wyprzedzają nie mniej przywiązanych do rozkoszy podniebienia Francuzów, a także na przykład Niemców i Anglików.

Rozrzutność ta prowadzi do tego, że dwie trzecie Włochów przyznaje, iż w czasie Bożego Narodzenia nie może zmieścić całej zakupionej żywności w lodówce.

Pełno w nich najbardziej typowych dań: pieczonych kapłonów, czyli młodych kogutów, ogromnych sztuk mięsa, wielkich półmisków lasagnii, solonego suszonego dorsza, pierożków - tortellini i ravioli z mięsnym farszem, olbrzymich garnków sosów ragu do makaronu.

Czytaj też: Polacy zaszaleją na Święta. Ile planują wydać?

Włochów wyróżnia też, zdecydowanie rzadziej spotykane w innych europejskich krajach, uwielbienie licznych gości w domu. Jak wyliczyły media, średnia dziewięciu osób na uroczystych rodzinnych obiadach i kolacjach w pierwszy i drugi dzień świąt jest najwyższa w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.