×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wenecja chce zaludnić centrum cyfrowymi nomadami

  • Kalina Olejniczak
    KO
  • 24 sty 2022 15:28

Wenecja uruchomiła program Venywhere, mający na celu zaludnienie historycznego centrum miasta młodymi profesjonalistami i cyfrowymi nomadami. Obecnie w historycznym centrum Wenecji mieszka około 50 tys. osób. W latach 50. XX wieku było ich 174 tys.

Wenecja chce zaludnić centrum cyfrowymi nomadami
Venywhere planuje przekształcenie części studiów artystycznych i przestrzeni wystawienniczych w biura dla pracowników zdalnych (fot. flickr/Dimitris Kamaras)
REKLAMA
  • Uruchomiony w grudniu 2021 r. przez Università Ca' Foscari i Fondazione di Venezia program Venywhere ma na celu przekonanie ludzi, którzy mogą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca, aby zrobić to w Wenecji.
  • Obecnie w historycznym centrum Wenecji mieszka około 50 tys. osób. W latach 50. XX wieku było ich 174 tys.
  • Pomysłodawcy wierzą, że miasto laguny, usiane rozpadającymi się pałacami i niewykorzystanymi przestrzeniami, jest idealnym laboratorium do eksperymentowania z nowymi sposobami pracy. Podobny program powstał też we Florencji.

"Pandemia stworzyła dużą populację wysoko wykwalifikowanych ludzi, którzy są gotowi się przeprowadzić," mówi założyciel Venywhere Massimo Warglien, profesor zarządzania na Uniwersytecie Ca' Foscari. Uważa on, że może to stanowić rozwiązanie dla chronicznego drenażu mózgów w Wenecji. "To sposób na ponowne zaludnienie Wenecji" - mówi.

Projekt został stworzony z myślą o freelancerach i pracownikach zdalnych, ale chce również zachęcić firmy do wysyłania całych zespołów do tymczasowego zamieszkania w Wenecji. Byłoby to coś w rodzaju trzymiesięcznych warsztatów z budowania zespołu w jednym z najpiękniejszych miast świata.

Czytaj też: Bali kusi cyfrowych nomadów. Chce wprowadzić pięcioletnie wizy

W przeciwieństwie do programów pracy zdalnej w mniej charyzmatycznych miejscach, Venywhere nie oferuje zachęt pieniężnych dla potencjalnych mieszkańców. Zamiast tego cyfrowi nomadzi, którzy chcą przenieść się do Wenecji zapłacą jednorazową opłatę, aby uzyskać dostęp do usług, które ułatwią im wejście w weneckie życie: wyboru mieszkań, zakupu karty SIM lub dostępu do systemu opieki zdrowotnej, a nawet porad gdzie robić zakupy. Platforma obiecuje pomóc nowym mieszkańcom w poruszaniu się po mieście poza utartymi szlakami turystycznymi.

W zamian Wenecja otrzyma napływ młodych profesjonalistów. Obecnie w historycznym centrum Wenecji mieszka około 50 tys. osób. W latach 50. XX wieku było ich 174 tys.

Wenecja jest również miastem starzejącym się. Najnowsze dane dotyczące populacji pokazują, że w historycznym centrum mieszka dwa razy więcej osób w wieku 50 lat niż 20-latków. Dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie chcą być gondolierami, przewodnikami turystycznymi czy kelnerami, budowanie kariery w Wenecji może być wyzwaniem - pisze serwis Bloomerg.

Miasto na 15 minut

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wenecja chce zaludnić centrum cyfrowymi nomadami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA