PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wartość miłych gestów jest większa niż nam się wydaje

  • Autor: PAP/km
  • 10 wrz 2022 12:10

Akt dobroci w postaci bezinteresownej podwózki do domu, lub podarowania jedzenia choremu członkowi rodziny, generuje dużo więcej ciepłych uczuć u obdarowanego, niż wydaje się osobie obdarowującej – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (UT Austin).

Wartość miłych gestów jest większa niż nam się wydaje
Naukowcy odkryli, że odbiorcy, którzy otrzymali prezent od innego uczestnika, byli bardziej hojni dla nieznajomych (fot Zac Durant/Unsplash)
REKLAMA
  • Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Experimental Psychology: General".
  • - Ludzie myślą, że taki miły gest jest bardzo przeciętny i nie wpływa znacząco na nastrój obdarowanego. Tymczasem on naprawdę zmienia nastrój na dużo lepszy - powiedział Amt Kumar z UT Austin.
  • W eksperymencie laboratoryjnym naukowcy dodali składnik do oceny konsekwencji życzliwości.

Naukowcy przeprowadzili dwa badania. W jednym z nich, zrekrutowali 84 uczestników w parku Maggie Daley w Chicago. Uczestnicy mogli wybrać, czy dać nieznajomemu kubek gorącej czekolady, czy zatrzymać go dla siebie. 75 osób zgodziło się go oddać.

Naukowcy dostarczyli gorącą czekoladę nieznajomemu i powiedzieli, że uczestnik badania zdecydował się podać im napój. Odbiorcy określali, jak ten gest wpłynął na poziom ich nastroju, a wykonawcy wskazywali, jak ich zdaniem poczuli się odbiorcy po otrzymaniu napoju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okazało się, że wykonawcy nie docenili znaczenia swojego czynu. Oczekiwali nastroju odbiorców średnio 2,7 w skali od -5 (znacznie bardziej negatywny niż normalnie) do 5 (znacznie bardziej pozytywny niż normalnie), podczas gdy odbiorcy zgłaszali średnio 3,5.

- Ludzie myślą, że taki miły gest jest bardzo przeciętny i nie wpływa znacząco na nastrój obdarowanego. Tymczasem on naprawdę zmienia nastrój na dużo lepszy - powiedział Amt Kumar z UT Austin.

Zobacz: Tyle płacimy za mleczaka. Aktualny ranking Wróżki Zębuszki

Naukowcy przeprowadzili również podobny eksperyment, do którego wykorzystali upieczone babeczki. Zrekrutowali 200 uczestników i podzielili ich na dwie grupy - każda po 100 osób.

W pierwszej grupie kontrolnej, 50 uczestników otrzymało za udział babeczkę. Obdarowani mieli za zadanie ocenić swój nastrój, a pozostałe 50 osób oceniło, jak według nich poczuli się odbiorcy po zdobyciu babeczki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wartość miłych gestów jest większa niż nam się wydaje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA