Wakacje: Gdzie Polacy spędzają urlop i ile wydają?

• Ponad 17 mln Polaków, czyli blisko 1,5 mln więcej niż rok temu, wyjedzie na letnie wakacje.
• Zdecydowana większość urlop spędzi w kraju.
• Tylko 1/3 zdecyduje się na wyjazd za granicę, co eksperci wiążą z rosnącym ryzykiem geopolitycznym.
• Najpopularniejsze destynacje zagraniczne to Hiszpania, Chorwacja i Włochy.
• Na tegoroczny wypoczynek za granicą Polacy zamierzają przeznaczyć ponad 300 zł więcej niż rok temu, na krajowe wakacje – o ponad 150 zł więcej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacje: Gdzie Polacy spędzają urlop i ile wydają?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

15 cze 2016 10:39


– W 2015 roku połowa społeczeństwa planowała wyjazd wakacyjny, a w tym roku jest to 55 proc.– mówi Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance.

Z badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance wynika, że 73 proc., czyli ponad 12,5 mln osób, zamierza spędzić urlop w Polsce. 27 proc., czyli nieco ponad 4,5 mln Polaków, planuje natomiast wyjazd zagraniczny – to o prawie 400 tys. osób mniej niż w 2015 roku. Wśród osób wyjeżdżających za granicę największą popularnością cieszą się Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi, Chorwacja i Włochy. Grecja, która jeszcze do niedawna była liderem rankingu, w tym roku spadła na 4. miejsce.

Czytaj też: Ile kosztuje urlop za granicą?

– Widzimy bardzo istotny wzrost wyjazdów do Bułgarii, z pierwszej ligi wyjazdowej wypadły Niemcy. Awansowała za to Francja, ale to jest związane trochę z dodatkowym ruchem na Euro. Nieco ponad 100 tys. ludzi zadeklarowało chęć wyjazdu do tego kraju – mówi Frączek.

– Świadomy konsument usług turystycznych poprawnie ocenia informacje dotyczące sytuacji geopolitycznej i rozsądnie na nie reaguje. Urlop ma być czasem bezpiecznym, spokojnym, więc unikamy miejsc, które uznajemy za niezbyt bezpieczne. To np. Egipt, Turcja, Tunezja czy Maroko, gdzie liczba turystów znacząco spada. Bezpieczniej czujemy się w pobliżu własnego domu, stąd pewnie rosnąca popularność w tym roku wypoczynku w kraju – mówi Krzysztof Piątek, prezes Neckermann Polska.

Badanie pokazało, że zdecydowana większość Polaków preferuje wyjazd dłuższy, trwający 11 dni lub dłużej. Dla 81 proc. osób wyjeżdżających za granicę i 68 proc. pozostających w kraju najpopularniejszy sposób spędzania urlopu to zwiedzanie i wycieczki, a odpowiednio dla 67 proc. i 58 proc. wypoczynek na plaży i basenie.

Ponad 12,5 mln osób, zamierza spędzić urlop w Polsce. 27 proc., czyli nieco ponad 4,5 mln Polaków, planuje natomiast wyjazd zagraniczny (Tomasz Frączek, fot.newseria) Ponad 12,5 mln osób, zamierza spędzić urlop w Polsce. 27 proc., czyli nieco ponad 4,5 mln Polaków, planuje natomiast wyjazd zagraniczny (Tomasz Frączek, fot.newseria)

Jak co roku, zwiększył się budżet, który Polacy przeznaczają na letni urlop. Na wypoczynek w kraju turyści zamierzają przeznaczyć ponad 150 zł więcej niż rok temu, a na wyjazd zagraniczny – ponad 300 zł więcej. Średni koszt urlopu w przypadku wyjazdu zagranicznego wyniesie 2 922 zł na osobę, a krajowego – 1 490 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pola 2017-05-16 14:05:58

Ludziom sie wydaje, ze wakacje to ogromny wydatek. Prawda jest taka, ze wystarczy dobrze poszukac. Nad naszym morzem mozna wydac wiecej niz za granica :D np bedac ostatnio w Wiedniu na 4 dni, gdzie zwiedzilismy cale miasto, mielismy nawet wycieczke z przewodnikiem Pania Elwira Rudecka, ktora pokazala nam niesamowite miejsca zaplacilismy mniej niz za 5 dni nad morzem gdzie nie zwiedzilismy praktycznie nic :D

yyyy 2016-06-19 18:04:13

Czyli nadal 2/3 Polaków siedzi w kraju. Nadal nie za bardzo nas stać na zagranicę.