×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W ten weekend śpimy krócej i pracujemy krócej. Co z zapłatą za utraconą godzinę?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 mar 2022 0:01

W ten weekend pracownicy z nocnej zmiany będą musieli zmierzyć się ze zmianą czasu. W nocy z 26 na 27 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Śpimy godzinę krócej, a co z nieprzepracowaną godziną? Czy należy się za nią wynagrodzenie?

W ten weekend śpimy krócej i pracujemy krócej. Co z zapłatą za utraconą godzinę?
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, a od 1977 r. funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj (fot. Unsplash/Alexander Schimmeck)
REKLAMA
  • Mimo że już wiele razy słyszeliśmy o ostatniej zmianie czasu, kolejna właśnie nadeszła. W ten weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Śpimy godzinę krócej.
  • W Polsce od tego rozwiązania chce odejść aż 88 proc. przedsiębiorców, na forum europejskim 84 proc. społeczeństwa.
  • Główny powód przez który wprowadzono zmiany czasu, to efektywniejsze zarządzanie światłem i oszczędność prądu. Jednak przeciwnicy mówią, że minusów jest zdecydowanie więcej.

Jeśli uważacie, że pracownicy, którzy w ten weekend będą na nocnej zmianie, są szczęściarzami, poniekąd macie rację. Podczas zmiany z czasu zimowego na letni, kiedy śpimy godzinę krócej, również godzinę krócej pracujemy i tym samym nie wypracowujemy pełnego wymiaru godzin.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Mimo to pracującym na nocnej zmianie podczas zmiany czasu z zimowego na letni należy wypłacić wynagrodzenie również za godzinę nieprzepracowaną z powodu przesunięcia czasu. Nieprzepracowana godzina to bowiem nie efekt braku gotowości pracownika do pracy, ale zmiany czasu. Pracownicy nie mają zatem możliwości wypracowania dobowego wymiaru czasu pracy. 

Za godzinę nieprzepracowaną z powodu przesunięcia czasu nie przysługuje natomiast dodatek nocny.

Po co nam czas letni i zimowy?

Najczęściej powtarzanym argumentem za zmianą czasu jest oszczędność energii, która ma wynikać z efektywnego wykorzystania światła dziennego latem i zimą.

Czas letni powoduje, że poranki są ciemniejsze, ale za to popołudniami możemy dużej korzystać z naturalnego światła. 

Na stronie Głównego Urzędu Miar (odpowiedzialnego za czas urzędowy w Polsce) możemy przeczytać, że letni czas ma więcej plusów niż tylko oszczędność na prądzie. To też dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji i korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne). Może też wypływać na mniejszą liczbę wypadków wieczorem, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W ten weekend śpimy krócej i pracujemy krócej. Co z zapłatą za utraconą godzinę?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA