PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Singapurze seniorzy uczą się programowania a rząd chce podnieść wiek emerytalny

  • Autor: PAP/TK
  • 15 wrz 2019 9:38

W Singapurze programowania uczą się nawet 65-latkowie. W kraju, gdzie oczekiwana długości życia wynosi ok. 85 lat, a rząd planuje podwyższenie wieku emerytalnego pracownicy cały czas muszą podnosić swoje kwalifikacje - podał Bloomberg.

W Singapurze seniorzy uczą się programowania a rząd chce podnieść wiek emerytalny
(fot. Pixabay)
REKLAMA

Agencja pisze o 65-letniej Valerie Yeong-Tan, która mimo 47 lat przepracowanych w administracji w koncernie Singapore Telecommunications nie zamierza kończyć kariery. Choć nie ma doświadczenia informatycznego, zapisała się na kursy budowania robotów organizowany przez firmą Singtel, a teraz wykorzystuje nowo nabyte umiejętności do ułatwiania sobie pracy, np. tworzenia budżetów czy raportów okresowych..

Singapur jak wiele innych krajów zmaga się z problemem starzejącej się siły roboczej. Pracownicy są jednak zachęcani do nauki nowych umiejętności i przekwalifikowania się do zawodów ery cyfrowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Agencje rządowe takie jak Workforce Singapore czy SkillsFuture Singapore wspierają wiele programów, które pozwalają chętnym na ukończenie kursów rozwojowych lub znalezienie pracy w nowych dziedzinach. W ubiegłym roku program dopłat do szkoleń SkillsFuture Credit wykorzystało 431 tys. obywateli tego kraju. W 2017 r. uczestniczyło w nim jedynie 285 tys. osób.

Oprócz sektora publicznego pracownikom pomagają też firmy prywatne. Singtel ogłosił w tym tygodniu, że w najbliższych trzech latach przeznaczy 45 mln dol. singapurskich (ok. 32.7 mln USD) na rozwój umiejętności cyfrowych swoich pracowników. Firma prowadzi dodatkowo rozległe kursy wewnętrzne, których tematyka rozciąga się od obsługi urządzeń w standardzie 5G do zaawansowanej analizy danych.

Niemiecki koncern SAP SE w ubiegłym roku zawarł partnerstwo z agencjami rządu Singapuru oraz tamtejszymi placówkami edukacyjnymi, dzięki któremu powstał program SAP Skills University. Oferuje on szkolenia przeznaczone dla osób znajdujących się w środkowym punkcie swojej kariery.

W ubiegłym tygodniu problem przekwalifikowania pracowników podjął koncern IBM. Według najnowszego badania firmy w ciągu trzech kolejnych lat postępy w automatyzacji i rozwój sztucznej inteligencji mogą zmusić do zmiany ścieżki kariery nawet 120 mln osób w 12 największych gospodarkach świata.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Singapurze seniorzy uczą się programowania a rząd chce podnieść wiek emerytalny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA