PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

W Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny? "Mamy świetną sytuację na rynku pracy"

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2017 14:52

- Rodziny czują się w Polsce coraz bezpieczniej. Nyślę, że wzrost liczby urodzeń jest już tendencją - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do danych Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie urodzeń.

W Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny? "Mamy świetną sytuację na rynku pracy"
Adobe Stock
REKLAMA

Według GUS, w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najlepszym miesiącem w 2017 r., jeśli chodzi o urodzenia, był maj. W tym czasie na świat przyszło 36 tys. dzieci. Nieco gorszy był marzec, w którym urodziło się 34,7 tys. maluchów.

- To są dobre dane, oby kolejne były takie, będę wtedy zadowolona. Dane są lepsze od naszych prognoz, kiedy wprowadzaliśmy "500 plus" - powiedziała Rafalska, komentując dane GUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwróciła uwagę, że od listopada ubiegłego roku, z wyjątkiem kwietnia (w porównaniu z danymi z 2016 r.), stale wzrasta liczba urodzeń w Polsce. - Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Ale w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów - mówiła szefowa MRPiPS.

Jak zaznaczyła, byłaby zadowolona, gdyby udało się w 2017 r. przełamać barierę 400 tys. urodzeń. - Przed nami dane z miesięcy, które charakteryzują się większą liczbą urodzeń. Spodziewam się, że w lipcu i sierpniu może być większy wzrost niż w czerwcu. Jestem ciekawa, ile dzieci jest już w drodze - powiedziała Rafalska.

Według niej Polacy są bardzo rodzinnym narodem. - W badaniach pokazujemy, że chcemy mieć liczniejsze rodziny niż obecnie; że cenimy sobie rodzinność i dzieci. Ale zawsze były te obawy o poczucie zagrożenia na rynku pracy. Obawy przed pogorszeniem sytuacji materialnej, niewysokie zarobki - stwierdziła.

Zwróciła uwagę, że obecnie w Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny. - Jest bardzo dobra sytuacja gospodarcza. Mamy świetną sytuację na rynku pracy. Ludzie śmiało zmieniają pracę. Stawiają oczekiwania płacowe, czują się bezpiecznie na rynku pracy. To zostało wsparte silnymi działaniami polityki rodzinnej - mówiła minister.

- Mamy wysokie świadczenie, jedno z wyższych w Europie. Nakłady na politykę rodzinną wzrosły do ponad 3 proc PKB. Poprawiamy opiekę nad małymi dziećmi, to poprawia dostępność kobiet do miejsc pracy. To wszystko ważne czynniki dla młodych rodzin - zaznaczyła Rafalska.

Jak podkreśliła, coraz mniej rodzin decyduje się też na opuszczenie kraju. - Są też pewne oznaki powrotów. Tu można dobrze zarabiać, tu mamy porównywalne benefity na dzieci - mówiła minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny? "Mamy świetną sytuację na rynku pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-08-25 12:09:28

    Na razie mnoży się tylko patologia finansowana z pieniędzy podatników. Bez godnych zarobków mądrzy ludzie nie założą rodzin.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA