PARTNERZY PORTALU

W Katowicach powstają biurowce, które zużyją o połowę mniej energii niż zwykłe budynki

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lis 2022 11:30

System skojarzonej produkcji prądu, ciepła i chłodu, fotowoltaika, szklana elewacja z powłoką z jonów srebra, odzyskujące energię windy – to niektóre rozwiązania wykorzystane w powstających w Katowicach energooszczędnych biurowcach. Ich budowa osiągnęła półmetek.

W Katowicach powstają biurowce, które zużyją o połowę mniej energii niż zwykłe budynki
Tak będą wyglądać budynki ECO City Katowice (fot. mat. prasowe GPP)
REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek inwestor przedsięwzięcia, firma GPP, "inwestycja zyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94 proc. w ramach certyfikacji BREEAM". Certyfikat, którego uzyskanie wymaga spełnienia wielu różnych kryteriów, dotyczy m.in. ekologiczności i efektywności energetycznej budynków.

Czytaj też: Ważne zmiany w ZUS. Zobacz, na co się przygotować od nowego roku

Obecnie konstrukcja powstających w stolicy woj. śląskiego pierwszych dwóch budynków ECO City Katowice osiągnęła docelową wysokość. Biurowce mają zużywać przeszło połowę mniej energii niż tradycyjne budynki tego typu, co powinno przełożyć się na mniejsze koszty utrzymania i najmu powierzchni.

"Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/m kw. oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca" - poinformował prezes GPP Mirosław Czarnik, cytowany w informacji prasowej spółki.

Czytaj: Dlaczego pomysłowym ludziom trudno się wybić w Polsce?

Biurowce udostępnią 30 tys. m kw. powierzchni biurowej. Oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji planowane jest na przełomie lat 2023 i 2024. Budynki będą dysponować systemem trigeneracji, czyli skojarzonej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także systemem okienno-fasadowym z wysoką izolacyjnością termiczną.

Inne zastosowane rozwiązania to m.in. pozyskiwanie prądu z paneli fotowoltaicznych, energooszczędne windy zapewniające odzysk energii, instalacja pozyskiwania naturalnego chłodu z otoczenia (tzw. freecooling), gazowe pompy ciepła stosowane do pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem.

System klimatyzacji w pomieszczeniach biurowca będzie oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV) wraz z systemem wentylacji zapewniającym właściwą jakość powietrza oraz monitoringiem odpowiednich parametrów komfortu cieplnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Katowicach powstają biurowce, które zużyją o połowę mniej energii niż zwykłe budynki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA