W jakich zawodach najtrudniej znaleźć pracę?

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 13,6 proc - w porównaniu do lutego spadła o 0,3 pkt proc. Polaków, którzy pozostają bez pracy jest ponad 2 mln. Która grupa bezrobotnych jest najliczniejsza?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W jakich zawodach najtrudniej znaleźć pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 kwi 2014 10:53


„Dziennik Gazeta Prawna" stworzył ranking zawodów, w których ciężko znaleźć pracę. Na pierwszym miejscu znaleźli się sprzedawcy. Pod koniec 2013 r, było ich aż 168,2 tys.

- To profesja o największej rotacji, często pracownicy zajmują się nią przez chwilę, szukając w tym czasie innego zajęcia. Jest też podatny na sezonowość. Wiosną liczba osób bez pracy spada, by wzrosnąć jesienią - tłumaczy Kazimierz Sedlak z firmy Sedlak&Sedlak na łamach „DGP".

Na drugim miejscu znaleźli się ślusarze, których jest ponad 47 tys. Z kolei trzecia pozycja należy do techników ekonomistów liczących powyżej 40 tys. Jest to wynik boomu edukacyjnego.

Czwarci na liście są robotnicy budowlani (ok. 38,8 tys.), a piąci murarze (ok. 37,7 tys.). Oprócz tego, że w wielu przypadkach pracownicy pracują w szarej strefie, to Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa tłumaczy dla „DGP", że budowlaniec to zawód, do którego łatwo wejść, ale też nietrudno wypaść.

Kolejne miejsca należą do: robotnika gospodarczego (ponad 37 tys.) i krawca (ponad 39 tys.). W pierwszej dziesiątce znajduje się także kucharz (prawie 35 tys.), technik mechanik (ok. 24,5 tys.) i szwaczka (niecałe 23 tys.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.