W Gdańsku poszukiwane są płaczki

• 23 kwietnia 2016 cały świat obchodzi 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira.
• Z tej okazji Gdański Teatr Szekspirowski poszukuje 400 osób, które wcielą się w role płaczek podczas konduktu żałobnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Gdańsku poszukiwane są płaczki

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 mar 2016 15:33


Gdański Teatr Szekspirowski, we współpracy z Teatrem Korkoro, z okazji rocznicy śmierci Williama Szekspira organizuje happening oraz wielki „kondukt żałobny” pod przewodnictwem 400 płaczek, który przejdzie głównymi ulicami miasta.

Chętni do wzięcia udziału w roli płaczki mogą wysyłać zgłoszenia na adres teatru do 5 kwietnia.

Poszukiwane są osoby powyżej 16. roku życia (bez względu na płeć), dyspozycyjne w dniach 9 i 10 kwietnia (próby jednego z dwóch dni, ok. 2 godz.) oraz 23 kwietnia (dzień happeningu).

Organizatorzy zapewniają opiekę koordynatorów, instrukcje dot. stroju, elementy kostiumu dla każdego z wolontariuszy, przeszkolenie dotyczące wykonania makijażu przeprowadzone przez profesjonalne wizażystki, drobny prowiant w dniu happeningu oraz świetną atmosferę i mnóstwo nowych doświadczeń.

Płaczki, inaczej nazywane łzawicami czy chłostkami to kobiety, które były wynajmowane w celu okazywania rozpaczy oraz opłakiwania zmarłego przed i w trakcie uroczystości pogrzebowych. Ten obyczaj na niektórych wsiach w Polsce jest obecny do dziś.

Na niektórych pogrzebach płaczki śpiewają pieśni żałobne i opłakują śmierć danej osoby. Czasami nie są wynajmowane i opłacane. Prawdopodobnie przychodzą na uroczystość pogrzebową, ponieważ znały zmarłego, a poprzez swój lament i śpiew chcą wyrazić swoją pamięć o nim i oddać mu hołd.

Ludzie, którzy boją się, że nikt nie przyjdzie na ich pogrzeb, za odpowiednią opłatą mogą wynająć płaczki. Te nauczą się na pamięć życiorysu zmarłego, wygłoszą przemówienia o ogromnej stracie dla społeczeństwa, wspaniałym przyjacielu, a nawet zapłaczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.