PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Urzędnicy Trumpa scalą napiwki. Nowe prawo podzieli gotówkę kelnerów między pracowników

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 6 gru 2017 16:55

Amerykańskie prawo pracy czeka nowela dotycząca napiwków. W myśl nowej regulacji gotówka dla kelnerów miałaby trafiać do równego podziału między wszystkich pracowników. Przepis już stał się obiektem dyskusji, w której padają argumenty za i przeciw.

Urzędnicy Trumpa scalą napiwki. Nowe prawo podzieli gotówkę kelnerów między pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak donosił na początku grudnia CNN, branżę gastronomiczną w USA czeka mała rewolucja prawa związana z napiwkami. Urzędnicy administracji Donalda Trumpa chcą znowelizować zapisy w prawie pracy dotyczące podziału napiwków dla kelnerów i innych pracujących w gastronomii. Ostatnią regulację tych zapisów przeprowadzono za rządów Baracka Obamy w 2011 r.

Jak ma wyglądać napiwek w USA?

Zgodnie z nowymi przepisami, które zaprezentowano w poniedziałek (4 grudnia), pracownicy będą mogli poprosić pracodawcę o gromadzenie napiwków do podziału "po równo" między pracujących. Jedynym wymogiem jest, by pracujący zarabiali minimalną federalną płacę w USA. Wynosi ona obecnie 7 dolarów i 25 centów na godzinę - tylko wtedy będą mogli ubiegać się o taki zabieg w miejscu pracy.

Jak przekonuje CNN, to normalna stawka w gastronomii w USA, której najbardziej dotyczy nowelizowany przepis.

Regulacja wprowadzona za Obamy znosiła podobny podział, przyznając napiwki pracownikowi, który otrzymał go bezpośrednio od klienta. Obecnie właśnie tak rozdysponowuje się dodatkową płatność.

Propozycja dzieli środowisko

O ile restauratorzy uznali nowelizację prawa płynącą z departamentu ds. pracy za dobry znak, organizacje pracownicze nie są zachwycone. Argumentują, że część pracujących straci tym sposobem dodatkowe zarobki.

Władze przekonują, że nowa regulacja ma pomóc zwłaszcza pracownikom niepracującym bezpośrednio z klientem - kucharzom czy osobom myjącym talerze w restauracjach.

Debata o przepisach zacznie się na nowo, gdy projekt zmiany prawa zostanie objęty obligatoryjnym 30-dniowym okresem konsultacji społecznych. Większość prawa federalnego w USA przechodzi taki  miesięczny okres opiniowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urzędnicy Trumpa scalą napiwki. Nowe prawo podzieli gotówkę kelnerów między pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA