PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Urlop: Wyjeżdżasz za granicę? Musisz zgłosić ile masz pieniędzy

  • Autor: PAP/AT
  • 20 sie 2017 13:30

Wyjeżdżając na urlop za granicę trzeba pamiętać, że przewóz większej gotówki trzeba zgłosić.

Urlop: Wyjeżdżasz za granicę? Musisz zgłosić ile masz pieniędzy
Adobe Stock
REKLAMA

• Przewóz przez granicę gotówki odpowiadającej 10 tys. euro lub więcej trzeba zgłosić - przypomina Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

• Od początku wakacji ujawniono w bagażach przewóz 1 mln 424 tys. 650 euro nie zgłoszonej gotówki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przywozu lub podanie nieprawdziwych danych podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe

"W walizce, mieści się np. nieco ponad 400 000 euro i takich ujawnień dokonujemy. Jednak za przewóz ponad 10 000 euro w gotówce bez zgłoszenia naszym służbom, grozi kara grzywny” – mówi, cytowany w piątkowym komunikacie, dyrektor IAS w Warszawie Robert Antoszkiewicz. Według niego mazowieckie służby celno-skarbowe na lotniskach skutecznie zatrzymują próby przewożenia gotówki w bagażach podróżnych.

Zgodnie z danymi Izby od początku wakacji ujawniono przewóz nie zgłoszonej gotówki w bagażach na 1 mln 424 tys. 650 euro.

Zgodnie z informacją IAS, jeżeli przywozimy do Polski lub wywozimy m.in. dewizy lub złote w kwocie równej lub przekraczającej 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce, to fakt ten mamy trzeba zgłosić przy przekraczaniu granicy organom celnym lub organom Straży Granicznej. W tym celu, należy wypełnić w dwóch egzemplarzach formularz zgłoszenia środków pieniężnych, który powinien być opieczętowany oraz podpisany przez funkcjonariusza celno-skarbowego lub Straży Granicznej.

Czytaj też: Jak pracownicy spędzają czas wolny od pracy?

Wyjaśniono, że w deklaracji należy zgłosić: polskie i zagraniczne środki płatnicze, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) będące w danym kraju prawnym środkiem płatniczym (również te wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie); papiery wartościowe, pełniące funkcję instrumentów płatniczych i zbywalnych, takie jak: czeki, czeki podróżne, weksle i przekazy pieniężne; złoto dewizowe i platynę dewizową, tj. złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej oraz przedmiotów ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzanych z tych kruszców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop: Wyjeżdżasz za granicę? Musisz zgłosić ile masz pieniędzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA