Urlop sposobem na stres w pracy. Ale pod pewnymi warunkami

Ze stresem w pracy można sobie radzić m.in. poprzez wakacyjny odpoczynek. - Nie wystarczy jednak wykupić pobyt na wczasach - wyjaśnia psycholog Agata Diec.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop sposobem na stres w pracy. Ale pod pewnymi warunkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 cze 2015 9:45


Optymalny odpoczynek od pracy powinien trwać ok. trzech tygodni, na urlopie należy też ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych - mówili eksperci, uczestnicy zorganizowanej w Katowicach konferencji "Stres w pracy - znajdź rozwiązanie".

Ze stresem można walczyć

Zdaniem ekspertów "stres jest nieodłączonym elementem naszego życia", ale można nauczyć się radzić sobie z nim bądź niwelować jest skutki. Ma też dwa oblicza - oprócz tego negatywnego "niszczącego", posiada też pozytywne, motywujące. Jest to tzw. eustres.

"Eustres nas mobilizuje, natomiast wiele osób skarży się coraz częściej na wzrost obciążeń różnymi zadaniami w pracy, co w konsekwencji powoduje wzrost odczuwanego stresu - tzw. dystresu (stresu dysfunkcyjnego)" - powiedziała Agata Diec z zakładu psychologii pracy i organizacji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Urlop sposobem na odstresowanie

Według Diec ze stresem w pracy można sobie radzić m.in. poprzez wakacyjny odpoczynek. Nie wystarczy jednak - zdaniem psycholog - wykupić pobyt na wczasach. Do odpoczynku należy się przygotować. "O odpoczynku można pomyśleć jak o wejściu w dobrą dietę, co oznacza, że nie może zabraknąć etapu przygotowawczego" - podkreśliła. Zdaniem ekspertki taki etap powinien potrwać co najmniej kilka dni i można go już rozpocząć w pracy. "Zanim gdzieś wyjedziemy, musimy przygotować się psychicznie do odłączenia się od trybów: praca i aktywność" - wskazała.

Istotnym elementem jest czas trwania jednorazowego wypoczynku. "Potrzeba mniej więcej ok. trzech tygodni, żeby dobrze odpocząć. Wtedy możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie zorganizować sobie dobry odpoczynek, który przygotuje nas do powrotu do pracy. Niestety rzeczywistość jest inna" - wskazała i dodała, że "takie absolutne minimum, które należy poświęcić na odpoczynek, to 4-5 dni".

Diec dodała, że odpoczywanie to umiejętność i można się jej nauczyć.

Komputer i telefon musi pójść na bok

"Wiele osób jadąc na wakacje nie jest w stanie odpocząć, nie potrafi odłożyć telefonu, komputera, zegarka oraz skoncentrować się na sobie, rodzinie, znajomych. Musimy pamiętać, że relacje społeczne są czynnikiem chroniącym nas przed stresem, przed wypaleniem zawodowym. Trzeba pamiętać, że takie pełnoobjawowe wypalenie dotyka zarówno pracy zawodowej, jak i życia osobistego" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ajlar 2015-06-25 09:28:42

Sporo rzeczy w moim zyciu zawalilam przez stres. Bylam glupia, bo zamiast z nim walczyc wszystkimi mozliwymi sposobami, to ja sie po prostu mu poddawalam za kazdym razem. W koncu przyjaciolka polecila mi Forstres - mowila, ze dziala blyskawicznie i nie uzaleznia, a tego sie obawialam wlasnie. Miala racje. Teraz jak wiem, ze bede miala ciezki dzien, to wieczorem lykam Forstres i stres juz mi jest niegrozny.