Urlop: Jak wyglądają wakacyjne budżety Polaków?

• Tylko ponad połowa dorosłych Polaków planuje wyjazd podczas najbliższych wakacji.
• Czynnikiem decydującym o wyjeździe są najczęściej pieniądze.
• Jeśli jednak wyjedziemy, to wybierzemy Polskę, i to nie tylko z powodów ekonomicznych.
• Niespokojna sytuacja polityczna na świecie skutecznie zniechęca nas do dalszych podróży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop: Jak wyglądają wakacyjne budżety Polaków?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 cze 2016 8:11


Już od stycznia, niektórzy jeszcze wcześniej, marzymy, planujemy i organizujemy nasze najbliższe letnie wakacje. Wracamy i ... planujemy wyjazd na kolejny rok. Wycieczki krajowe lub zagraniczne, morze lub góry albo Mazury. Na tydzień, na dwa tygodnie, bądź tylko dłuższy weekend. Wymarzony urlop, odpoczynek od dnia codziennego i pracy. Tylko czy stać nas na tegoroczne wakacje? Czy nasz budżet dopnie się do pierwszego, jeśli pozwolimy sobie na wakacyjny urlop?

Ci z nas, których domowy budżet nie jest wystarczająco wysoki na sfinansowanie wyjazdu z wydatków bieżących starają się planować wydatki i oszczędzać. Sposoby mogą być różne. Jedni odkładają z ołówkiem w ręku na tak zwaną „kupkę pod bielizną", niektórzy otwierają rachunek oszczędnościowy w banku, a jeszcze inni starają się „nie czyścić" rachunku do zera tylko zostawiają, co miesiąc określoną kwotę. Ci natomiast, którzy liczą się z pewnym przypływem pieniędzy, starają się blokować sobie do nich dostęp i zakładają lokatę terminową w banku. Każdy sposób jest tak samo dobry, ważne żeby prowadził nas do założonego celu, którym są wakacje. Wszystko jednak zależy od tego jak duża jest nasza rodzina i jakie ma potrzeby, czy obciążają nas wydatki związane z kredytem lub pożyczką, to ile wydajemy na comiesięczne utrzymanie - rachunki eksploatacyjne i żywieniowe. Jak już uda nam się to wszystko opanować i zaplanować, możemy odtrąbić sukces i rozpocząć pakowanie na upragnione wakacje.

„Jeśli chodzi o kwestie budżetu na wakacje to jest to jeden z moich podstawowych punktów. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że nie będę mogła wyjechać, gdzieś odpocząć" - mówi Kinga, pracująca studentka, mieszkanka Warszawy. „Jest to dla mnie ważne, ponieważ bardzo lubię podróżować i wolałabym zmniejszyć wydatki na życie, aby mieć możliwość odpoczynku poza miejscem zamieszkania" - dodaje.

Czytaj też: Urlop to stres? Jak odpocząć?

Dominika, mieszkanka małego Elżbietowa (mazowieckie), razem z rodziną także ma już swoje plany wakacyjne. „Nasz budżet rodzinny pozwala nam na zorganizowane wakacje. Jeśli jest to krótki wyjazd na weekend, finansujemy go z bieżącej pensji. Jeżeli jest to wyjazd typu wycieczka za granicę, to pieniądze są przez nas systematycznie oszczędzane" - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.