PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urlop bez ograniczeń? W niektórych firmach to możliwe

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 mar 2017 15:25

Nielimitowany urlop brzmi jak bajka. Istnieją jednak na świecie firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje. Niestety nie w Polsce.

Urlop bez ograniczeń? W niektórych firmach to możliwe
Są firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

W Polsce pracownicy, których okres zatrudnienia łącznie wynosi mniej niż 10 lat mają prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Osobom z co najmniej 10 letnim stażem pracy należy się natomiast 26 dni urlopu. Do okresu zatrudnienia, na postawie którego ustala się liczbę przysługujących dni urlopu, wliczany jest też czas nauki.

Są firmy, które decydują się na zwiększenie liczby dni wolnych. Przykładowo, pracownicy Sanofi w Polsce mogą liczyć na dwa dodatkowy urlop – firma nie pracuje w Wigilię, natomiast w Sylwestra i Wielki Piątek skracają czas pracy o połowę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

A gdyby tak pracodawca zaproponował...nielimitowany płatny urlop? Brzmi jak bajka. Okazuje się jednak, że są firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje - niestety za granicą. Są to m.in. Netlix, LinkedIn, Cromson, Visualsoft i JustPark. Również AffectV, Songkick, HubSpot, Eventbrite oraz Cake pozwalają na dowolną liczbę dni wolnych. Pracownicy tych spółek muszą wykonać powierzone im zadania, resztę czasu mogą poświęcić na co tylko chcą.

To nie jedyne nietypowe benefity na rynku pracy. W Australii popularne jest oferowanie pracownikom, którzy mają długi staż pracy, specjalnych nagród. Wiele firm przyznaje pracownikom dodatkowy, 13-tygodniowy płatny urlop, po przepracowaniu 15 lat w jednym miejscu.

Z kolei w Wielkiej Brytanii coraz popularniejsze stają się płatne urlopy na odnowę biologiczną. Może to być zarówno wizyta u fryzjera, jak i operacja w gabinecie chirurgii plastycznej. Taki rodzaj urlopu jest już znany w Anglii pod nazwą „Botox Leave”. Taka forma wsparcia nie tylko pomaga pracownikom w uzyskaniu lepszego samopoczucia, ale także sprawia, że pracownik, występujący w imieniu firmy, lepiej się prezentuje.

We Francji pracownicy, którzy przepracowali minimum 24 miesiące w przedsiębiorstwie, mogą wziąć 12-miesięczny bezpłatny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu. Przez rok firma ma obowiązek przyjąć z powrotem taką osobę, jeśli nie udało się jej rozwinąć własnej działalności. Pracownik powracający na etat ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak przed urlopem biznesowym i do tego samego lub równorzędnego stanowiska.

Także w Japonii można liczyć na nietypowe świadczenie, jakim jest „urlop złamanego serca” przeznaczony głównie dla kobiet, które po zawodzie miłosnym potrzebują czasu, aby się „wypłakać” i dojść do równowagi psychicznej. Innym nietypowym świadczeniem oferowanym przez japońskie firmy jest wsparcie rodziny po śmierci pracownika.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop bez ograniczeń? W niektórych firmach to możliwe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA