PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy wyjadą z kraju, jeśli... zapłacą

 • Autor: PAP/JP
 • 30 maj 2022 17:03

MSW Ukrainy rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę - poinformował w poniedziałek doradca ministra Wiktor Andrusiw. Na mocy przepisów obowiązującego na Ukrainie stanu wojennego, spowodowanego inwazją Rosji, z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

Ukraińcy wyjadą z kraju, jeśli... zapłacą
MSW Ukrainy rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Wypowiedź urzędnika przekazał portal Unian, przytaczając jego wpis na Telegramie. Andrusiw powiedział, że ukraińsko-rosyjska wojna będzie się przeciągać, dlatego rozważane jest wprowadzenie opłaty zabezpieczającej dla mężczyzn, którzy chcą wyjechać za granicę podczas obowiązywania stanu wojennego.

"Jeżeli chodzi o wyjazdy mężczyzn za granicę - to niestety wojna ta będzie trwać długo. Będziemy musieli zmobilizować wiele setek tysięcy żołnierzy. W kwestii wyjazdu - nie chodzi o to, czy zostawać, czy wyjeżdżać. Pytanie dotyczy tego, w jaki sposób wyjeżdżać. Proponuję wprowadzić opłatę +ubezpieczeniową+, na przykład 3-5 tys. dolarów, oraz swobodny wyjazd dla tego, kto zapłacił. Totalny zakaz szkodzi nam jeszcze bardziej" - napisał Andrusiw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według doradcy ministra całkowity zakaz wyjazdu stwarza wiele problemów, dlatego zależy zagadnienie uregulować w inny sposób. Powołał się na się na kilka przykładów, w tym przedsiębiorcy rolnego, który aby obsiać 100 tys. hektarów pola potrzebował paliwa do silnika Diesla, lecz mógł je dostać jedynie w Rumunii, ale nie mógł go przywieźć, ponieważ jego pracownicy nie mogli wyjechać. Inny przykład dotyczył biznesmena, który nie może wyjechać do Niemiec, by podpisać kontrakt dotyczący eksportu o wartości kilku milionów dolarów, co pozwoliłoby na utrzymanie 300 miejsc pracy.

Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny spowodowany rosyjską inwazją. W związku z tym z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat, za pewnymi wyjątkami. Ostatni raz obowiązywanie stanu wojennego przedłużono 18 maja na kolejne 90 dni.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ukraińcy wyjadą z kraju, jeśli... zapłacą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • gupek wioskowy 2022-05-31 11:13:16

  Zakaz wyjazdu dla mężczyzn???!!! A kto stoi w tej trzydniowej kicie czekającej na na wjazd NA Ukrainę z lawetami pełnymi uzywanych samochodów na handel???!!! Krasnoludki???!!! U mnie na małym, podmiejskim osiedlu wałęsa się przynajmniej tuzin byczków 25-35 lat. Wyglądają jakby wprost z siłowni wyskoczyli. Nie szukają pracy, w Żabce codziennie po kilka piw, uśmiechnięci, zadowoleni, szczęśliwi...

 • Ulan 2022-05-31 10:00:42

  POstkomuchy eyja z radości bo Putin coraz bliżej,Tusk volksdojcz sprzedaje Polskę Niemcom.

 • Co ma wisieć nie utonie! 2022-05-31 09:49:29

  Wyludniania Ukrainy ciąg dalszy! I kto ma rację? POPISOwy nierząd bolszewicki ze swoją propagandą sukcesu socjalizmu serwowaną na okrągło przez POPISową telewizję i wszelkiej maści (...) tam kwiczących, czy np. szanowny pan redaktor Stanisław Michalkiewicz? Proponuję nie zaperzać się, tylko szukać informacji w sieci i rzetelnie je analizować ciągle konfrontując z rzeczywistością! Póki jeszcze można to robić w miarę bezkarnie!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA