PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy udają uchodźców, by korzystać z przywilejów

  • Autor: PAP/JP
  • 28 cze 2022 15:33

Ukraińscy migranci zarobkowi, którzy już przed rosyjską agresją na ich kraj pracowali w Holandii, coraz częściej korzystają z miejskich ośrodków recepcyjnych przeznaczonych dla uchodźców wojennych, informuje dziennik “NRC”. Mają oni rejestrować się jako uchodźcy wojenni, aby ubiegać się o mieszkanie, opiekę medyczną, ubezpieczenie i zasiłek na utrzymanie.

Ukraińcy udają uchodźców, by korzystać z przywilejów
Ukraińscy migranci zarobkowi, którzy już przed rosyjską agresją na ich kraj pracowali w Holandii, rejestrują się jako uchodźcy (zdj. ilustracyjne, Shutterstock)
REKLAMA

W urzędzie miasta w Hadze urzędnicy szacują, że prawie 10 procent rejestracji pochodzi od osób, które pracowały w Niderlandach przed atakiem Rosji na Ukrainę.

"Nie możemy temu przeciwdziałać, bo brakuje wytycznych z ministerstwa sprawiedliwości" - twierdzi urzędniczka z haskiego ratusza cytowana przez gazetę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlatego władze miasta wystąpiły do ministerstwa z wnioskiem o pilne wydanie przepisów, które uniemożliwiłyby wykorzystywanie obecnej sytuacji.

"W ostatnim czasie widujemy coraz więcej młodych mężczyzn, podczas gdy wcześniej były to głównie kobiety i dzieci" - powiedział "NRC" radny Arjen Kapteijns.

Według adiunkta Carolusa Gruttersa z Centrum Prawa Migracyjnego na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen sytuacja nie jest jednoznaczna.

"Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji (IND) informuje na swojej stronie internetowej, że Ukraińcy, którzy pracują w Niderlandach od jakiegoś czasu, ale nie mogą wrócić z powodu wojny, będą traktowani +pobłażliwie+" - przypomina naukowiec cytowany przez gazetę i mówi, że obecnie korzysta z tego wielu migrantów zarobkowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy udają uchodźców, by korzystać z przywilejów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA